Elektroniczny system poboru opłat drogowych w Polsce

Autor: Stwora Sylwia
Data: 22-10-2012 r.

Po 1 lipca 2011 roku za przejazd odcinkami autostrad, dróg krajowych i ekspresowych kierowcy muszą wnosić stosowne opłaty drogowe. Wszystko to za sprawą elektronicznego systemu poboru opłat drogowych viaTOLL. Jak funkcjonuje elektroniczny system poboru opłat drogowych w Polsce?

Wysokość opłat drogowych

Opłaty za przejazd autostradą, drogami krajowymi i drogami ekspresowymi ponoszą właściciele pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej większej niż 3,5 tony, a mniejszej niż 12 ton (kategoria 1), samochodów powyżej 12 ton DMC(kategoria 2) oraz autobusów bez względu na ich dopuszczalną masę całkowitą (kategoria 3).

W zależności od przynależności do kategorii (dopuszczalna masa całkowita i normy emisji spalin) oraz rodzaju drogi stawki opłaty elektronicznej wahają się od 16 do 42 groszy za przejechanie jednego kilometra drogi klasy GP i G (drogi krajowe) lub od 20 do 53 gr/km w przypadku dróg klasy A i S (autostrady i drogi ekspresowe). Kierowcy osobówek i samochodów dostawczych nie przekraczających 3,5 tony DMC, którzy nie mają urządzeń viaBOX (umożliwia automatyczne naliczanie opłaty bez konieczności zatrzymywania się na bramkach) płacą 20 groszy za kilometr trasy. Motocykliści muszą wydać 10 gr za przejechanie 1 kilometra płatnego odcinka.

Czym jest viaBox

ViaBox to elektroniczne urządzenie, które zamontowane na pokładzie samochodu lub autobusu umożliwia przesłanie zakodowanej o nim informacji do przekaźników, które umieszczone są na bramkach poborowych. ViaBox nalicza automatycznie opłatę za przejazd, bez konieczności zatrzymywania się w punkcie przy bramkach. Urządzenie viaBox można uzyskać po zarejestrowaniu w systemie płatności elektronicznej, podpisaniu umowy i uiszczeniu kaucji w wysokości 120 złotych.

Nieuiszczenie opłaty lub próby oszukania systemu niosą za sobą ryzyko kary pieniężnej w wysokości od 1,5 do 3 tysięcy złotych. Nad poprawnością przejazdów czuwa Główna Inspekcja Transportu Drogowego oraz przedstawiciele organów kontrolnych (Policja, Inspekcja Transportu Drogowego, Straż Graniczna, urzędy lub izby celne).


Zobacz także:

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32029 )
Array ( [docId] => 32029 )