GDDKiA zerwała kontrakt na budowę bramek

Autor: Anna Kolasa
Data: 14-05-2014 r.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zerwała kontrakt na rozbudowę stacji poboru opłat na A4. Decyzje tę usprawiedliwia tym, że za 2 lata bramki i tak mają być usunięte z autostrad, nie ma sensu więc inwestować w takie przedsięwzięcie.

Konsekwencją zerwania kontraktu jest konieczność zapłacenia wykonawcy przewidzianej w umowie kary w wysokości 10 % wartości zlecenia. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad musi więc zapłacić 8 mln. zł za nic. Jednak, jak przekonuje rzecznik GDDKiA, to i tak mniej niż trzeba byłoby przeznaczyć za rozbudowę bramek a potem je demontować.

Dwa miesiące po podpisaniu kontraktu na rozbudowę systemu poboru opłat Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju ogłosiło bowiem, że planuje od 2016 r. likwidację bramek na autostradach na rzecz elektronicznego poboru opłat. Bezcelowe stało się więc rozbudowywanie finansowanego ze Skarbu Państwa systemu poboru opłat na płatnym odcinku autostrady A4.

Decyzję o likwidacji bramek podjęto ponieważ wciąż rosnąca liczna kierowców poruszających się po autostradach powoduje coraz większe korki przy punktach poboru opłat. Zaburzało to pierwotne założenie, że dzięki systemowi czas przejazdu ma być krótszy.

Od początku czerwca 2012 r., od kiedy kierowcy osobówek mogą płacić e-myto, do połowy grudnia zeszłego roku sprzedano 6,3 tys. urządzeń umożliwiających płatność elektroniczną, a dodatkowe 1,2 tys. sztuk przekazano służbom ratowniczym.

Źródło:

polskieradio.pl

Anna Kolasa, specjalista z zakresu transportu drogowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34847 )
Array ( [docId] => 34847 )

Array ( [docId] => 34847 )