Pojazd specjalny może być używany do przewozu rzeczy

Autor: Roman Kozub
Data: 12-11-2014 r.

Nie ma przeszkód, aby pojazd specjalny – samochód ciężarowy – używany był do przewozu drogowego rzeczy. Trzeba go tylko zgłosić do posiadanego zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, licencji lub zaświadczenia na przewozy drogowe na potrzeby własne.

Pojęcie „pojazd specjalny” oznacza pojazd samochodowy lub przyczepę przeznaczone do wykonywania specjalnej funkcji, która powoduje konieczność dostosowania do niej nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia. W pojeździe mogą być przewożone osoby i rzeczy związane z wykonywaniem tej funkcji. Na przykład pojazd ciężarowy o DCM 18 t używany przy zimowym utrzymaniu dróg można zarejestrować jako specjalny, ale używać też do drogowego przewozu rzeczy.

 

Fakt, że w dowodzie rejestracyjnym widnieje wpis „pojazd specjalny”, nie powoduje, że pojazd ten przestaje być pojazdem samochodowym, więc nie ma przeszkód, aby był używany w przewozie drogowym rzeczy.

Pojazdy specjalne mogą być używane zarówno w transporcie drogowym, jak i w przewozach na potrzeby własne.

Żeby pojazd mógł być wykorzystywany do przewozu drogowego, należy zgłosić go do posiadanego zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, licencji lub zaświadczenia na przewozy drogowe na potrzeby własne. Za niedopełnienie tego obowiązku firmie grozi kara w wysokości 800 zł.

Aby zgłosić pojazd samochodowy do licencji lub zaświadczenia, należy legitymować się prawem do dysponowania nim.

Roman Kozub, prawnik, były pracownik instytucji kontrolnej, pełnomocnik renomowanych firm transportowych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 36007 )
Array ( [docId] => 36007 )