Polsko-niemiecka umowa o współpracy policji

Autor: Izabela Kunowska
Data: 17-05-2014 r.

Polska i Niemcy podpisali w Zgorzelcu 15 maja 2014 r. nową umowę o współpracy policji. To ułatwi kooperację policji, straży granicznej i urzędów celnych oraz pomoże w ściganiu przestępstw po obu stronach granicy.

Nowa umowa polsko-niemiecka przede wszystkim ma ułatwić wymianę informacji między policją, strażą graniczą, urzędami celnymi oraz prokuraturami w Polsce i Niemczech. Niemiecka policja będzie mogła występować do polskich policjantów o informacje na temat Polaków, którzy wejdą w kolizję z prawem na terenie Niemiec. Wiele naruszeń, które w Polsce uchodzą za wykroczenia, w Niemczech jest przestępstwem.

Nowością będą również wspólne grupy śledcze policjantów. Pracujące w obu krajach we własnym zakresie komórki będą mogły wymieniać między sobą więcej informacji i wspólnie przeprowadzać działania. Po podpisaniu dokumentu umowa musi być jeszcze ratyfikowana w Polsce i Niemczech. Zakłada się, że wejdzie w życie za około rok.

Nowe porozumienie zainicjowali jesienią 2010 roku niemiecki minister spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere i ówczesny polski minister Jerzy Miller. Niemcy skarżą się, że odkąd zniknęły kontrole graniczne, rośnie przestępczość w regionie przygranicznym. Stara umowa (z lutego 2002 roku) pochodzi z okresu przed wejściem Polski do UE i strefy Schengen. Nowa umowa polsko-niemiecka ma dopasować współpracę do realiów po integracji Polski z Unią Europejską.

Źródło:

etransport.pl/dw.de

Izabela Kunowska, specjalista z zakresu transportu drogowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 34888 )
Array ( [docId] => 34888 )

Array ( [docId] => 34888 )