Co podlega granicznej kontroli sanitarnej

Kategoria: Logistyka
Autor: Stwora Sylwia
Data: 16-10-2012 r.

Import żywności pochodzenia niezwierzęcego z państw nie należących do Unii Europejskiej jest możliwy jedynie po pozytywnym wyniku kontroli sanitarnej, przeprowadzonej w punkcie przekraczania granicy danego państwa. Warto wiedzieć, co podlega nadzorowi Państwowej Inspekcji Sanitarnej w transporcie.

Owoce i warzywa oraz…

Graniczną kontrolę sanitarną przeprowadza się w momencie, gdy z tzw. państw trzecich wwożona jest na teren UE żywność nie podchodząca od zwierząt. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 8 grudnia 2011 roku podlegają jej warzywa i owoce niezależnie od ich formy. Oznacza to, że nadzorem objęte są zarówno produkty świeże, jak i suszone, chłodzone, mrożone, łuskane (rośliny strączkowe, orzechy, itp.), w formie mieszanek czy konserw. Przedstawiciele Państwowej Inspekcji Sanitarnej sprawdzą również kawę (w tym paloną i bezkofeinową) oraz artykuły zawierające kawę, herbatę (także aromatyzowaną i Mate), przyprawy w formie korzenia lub w wersji suszonej, mielonej lub rozgniecionej, pszenicę (z wyjątkiem przeznaczonej na siew), różnego typu mąki, kasze, ryż, soki i ekstrakty roślinne, oleje, czekoladę, kakao oraz wyroby je zawierające.

Kontroli podlegają też wyroby cukiernicze i piekarskie (chleb, bułki, itp.), produkty zbożowe (np. płatki kukurydziane), przetwory (dżem, marmolada, itp.), galaretki, przeciery i pasty owocowe oraz orzechowe poddane obróbce cieplnej. Pod lupą PIS znajdą się zupy i buliony, przetwory homogenizowane, lody, wody, wina ze świeżych winogron i wermuty.

Przedmioty i urządzenia kuchenne

Graniczna kontrola sanitarna obejmuje również materiały i wyroby mogące mieć lub docelowo przeznaczone do kontaktu z żywnością. W tej grupie znajdują się naczynia stołowe i kuchenne oraz inne artykuły gospodarstwa domowego wykonane z tworzyw sztucznych, ceramiczne, żeliwa lub stali, a także ręcznie obsługiwane urządzenia (do 10 kg), które służą do przygotowania, obróbki, podawania potraw lub napojów, młynki, miksery oraz sokowirówki. Służby sprawdzą także, czy nie zagrażają zdrowiu widelce, łyżki, chochle, noże lub łopatki do ciasta.


Zobacz także:

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32127 )
Array ( [docId] => 32127 )