Czym jest funkcja realizacji przepływów rzeczowych

Kategoria: Logistyka
Autor: Woźniak Wojciech
Data: 26-06-2012 r.

Realizacja przepływów rzeczowych jest terminem logistycznym związanym z przepływem towarów oraz informacji w przedsiębiorstwie. Funkcja ta pozwala na zintegrowanie z sobą odrębnych podsystemów logistycznych podmiotu gospodarczego.

Przepływy rzeczowe

Przepływy rzeczowe w logistyce są zależne od właściwego przepływu informacji. Logistyka każdego przedsiębiorstwa stworzona jest z osobnych podsystemów, które składają się na jej całokształt, jest to np. podsystem dystrybucji lub produkcji. Funkcja realizacji przepływów rzeczowych odpowiada więc za spajanie poszczególnych podsystemów logistycznych w jedną całość.

Podsystemy

Żeby dokładniej zrozumieć ten proces, należy przyjrzeć się zakresowi działań poszczególnych podsystemów, ponieważ każdym z nich obecne są przepływy informacyjne oraz rzeczowe.

Podsystemy przedsiębiorstwa

Wymienione zostaną tylko dwa z podsystemów, aby pokazać zależności występujące między nimi.

Podsystem dystrybucji. W obrębie przepływu informacji podsystem ten odpowiada za przyjmowanie zamówień, sporządzanie protokołu odbioru towarów. Przepływy rzeczowe realizowane w jego obrębie to przygotowanie produktów do składowania i przyjmowanie towarów do magazynu.

Podsystem produkcji. Przepływy rzeczowe leżące w zakresie tego podsystemu to nabywanie surowców, półproduktów, materiałów lub części zamiennych z magazynów. Następnie wytworzenie z nich gotowych produktów i złożenie ich w magazynie zbytu. Przepływy informacji wykonywane w jego obrębie to zgłaszanie zapotrzebowania na materiały, półprodukty czy też surowce, określenie miejsca ich dostarczenia oraz potwierdzenie złożenia gotowych produktów w magazynie.

W każdym podsystemie informacje związane są bezpośrednio z przepływami rzeczowymi. Widoczne są zależności pomiędzy samymi podsystemami oraz to, że nie mogłyby funkcjonować osobno jako w pełni działający system logistyczny. Podsystem dystrybucji, bez informacji o odebranych towarach, nie byłby w stanie przeprowadzić przygotowania do składowania określonych towarów. Natomiast bez podsystemu produkcji jego istnienie byłoby całkowicie pozbawione racjonalności, bowiem nie istniałyby towary, które można magazynować.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32096 )
Array ( [docId] => 32096 )