Dlaczego warto mieć własną gestię transportową

Kategoria: Logistyka
Autor: Stwora Sylwia
Data: 12-10-2012 r.

Jeśli zależy Ci na pełnej kontroli eksportowanego lub importowanego towaru, począwszy od momentu przygotowania ładunku i załatwienia wszelkich formalności administracyjno-prawnych po dotarcie ładunku do celu? Możesz przejąć na siebie gestię transportową, ale pamiętaj, że tym samym zgadasz się na ponoszenie wszelkich kosztów związanych z przewozem.

Istota gestii transportowej

Gestia transportowa stanowi podstawowy element umowy kupna-sprzedaży, który wskazuje stronę ponoszącą pełną odpowiedzialność za przewóz oraz realizującą prawa, obowiązki oraz koszty związane z organizacją transportu.

Jeśli decydujesz się na własną gestię będziesz musiał załatwić firmę spedycyjną, ubezpieczenie, wybrać rodzaj środka transportu, zaplanować trasę, ustalić terminu odbioru lub dostawy towaru, a także przeprowadzić wszystkie pozostałe czynności związane z przewozem, spedycją oraz dystrybucją towaru, czyli m.in. pakowanie, znakowanie towaru, dokumentacja handlowa, odprawa celna wywozowa i wwozowa, itp. Możesz też wybrać gestię mieszaną, gdzie odpowiadasz za przewożony towar pomiędzy dwoma ustalonymi punktami trasy przejazdu.

 

Kontrola nad zorganizowaniem transportu

Posiadanie własnej gestii daje pełną kontrolę i decyzyjność nad sprzedawanym lub kupowanym towarem. Daje możliwość skorzystania z własnego środka transportu, o ile pracownicy, jak i posiadane pojazdy, spełniają wymogi krajowego i międzynarodowego przewozu np. licencje na transport, zezwolenia na przewóz zwierząt, żywności czy materiałów niebezpiecznych.

Można też wykorzystać znajomości i wynegocjować korzystniejsze dla siebie warunki dostawy. Gestia transportowa daje pełen wpływ na terminowość transportu decydowania o sposobie i warunkach przewozu. W ten sposób można jeszcze zyskać na transakcji. Nie należy zapominać jednak, że ponosi się pełną odpowiedzialność finansową za dostawę, a ostateczne koszty mogą ulec zmianie w czasie realizacji zadania. Stąd przed podjęciem decyzji powinno się przeprowadzić szczegółowe kalkulacje i porównać swoje koszty z tymi, przedstawionymi przez partnera biznesowego.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32121 )
Array ( [docId] => 32121 )