Dokumenty przy transporcie na teren Rosji

Kategoria: Logistyka
Autor: Stwora Sylwia
Data: 30-10-2012 r.

Podstawowym dokumentem upoważniającym polskiego przedsiębiorcę oferującego przewozy drogowe do wjechania na terytorium Rosji w celach transportowych jest list przewozowy CMR. To wynik porozumienia do jakiego doszło w sierpniu 2012 roku w Soczi.

Nowe postanowienia

Podstawowym dokumentem, który stanowi podstawę do wykonywania przewozów drogowych na linii Polska-Rosja jest Umowa zawarta 30 sierpnia 1996 roku między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej i Rządem Federacji Rosyjskiej. Obejmuje ona przewozy dwustronne, tranzytowe oraz z lub do krajów trzecich.

Podczas spotkania polsko-rosyjskiej Komisji Mieszanej ds. współpracy w dziedzinie międzynarodowych przewozów drogowych ustalono, że m.in. w latach 2013-2015 zezwolenia na transport dwustronny oraz tranzytowy będzie nielimitowany, a w przypadku przewozu z lub do krajów trzecich polscy przewoźnicy otrzymali 45 tysięcy zezwoleń. Podstawowym dokumentem potwierdzającym wykonanie dostawy w ramach zezwolenia stał się list przewozowy wystawiany na podstawie Konwencji CMR.

 

Co musi zawierać list CMR

List przewozowy CMR (International Consignment Note) jest dokumentem potwierdzającym zawarcie umowy między przewoźnikiem, który w określonym czasie i w określone miejsce musi dostarczyć przesyłkę a odbiorcą towaru. Uznawany jest ona na arenie międzynarodowej za poświadczenie tego, że przewoźnik ma prawo do dysponowania danym ładunkiem. Znajdują się w nim takie dane, jak imię i nazwisko lub nazwę firmy, adres oraz kraj nadawcy oraz odbiorcy, miejsce przeznaczenia – miejscowość i kraj, miejsce i datę załadowania w kolejności miejscowość, kraj, data.

List przewozowy CRM zawiera także informacje odnośnie cech towaru (np. klasa) i numeru przesyłki, ilości sztuk, sposobu pakowania, rodzaju towaru, numeru statystycznego, wagi brutto w kilogramach czy objętości w metrach sześciennych. Na dokumencie muszą figurować również podpis i pieczątka nadawcy, przewoźnika i odbiorcy. Na odcisku stempla muszą być wyraźnie widoczne nazwa nadawcy, jego adres, numer telefonu i faks, a także nazwisko oraz podpis odpowiedzialnego przedstawiciela nadawcy.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32151 )
Array ( [docId] => 32151 )