Jak rozpoznać inspektora ruchu drogowego

Kategoria: Logistyka
Autor: Stwora Sylwia
Data: 12-10-2012 r.

Pracując w branży transportowej należy liczyć się z kontrolą przeprowadzaną przez inspektorów transportu drogowego. Aby nadzór był zgodny z prawem przedstawiciel organów administracji publicznej, musi spełniać szereg wymogów, zarówno dotyczących ubioru, jak i posiadanych dokumentów.

Umundurowanie inspektora

W czasie pełnienia służby, inspektor Inspekcji Transportu Drogowego musi być ubrany w jednolity mundur, w kolorze ciemnozielonym. Powinien też nosić białą czapkę. W przypadku kobiet zamiast spodni ubierają one ciemnozielone spódnice do kolan. W wersji letniej do spodni lub spódnicy z białym pasem noszona jest jasnozielona koszula z krótkim rękawem i ciemnozielonym krawatem.

W zimne dni przedstawiciel ITD może mieć na sobie kurtkę typu windstopper oraz kamizelkę ostrzegawczą z napisem Inspekcja Transportu Drogowego po lewej stronie oraz na całej szerokości pleców. Zatrzymywanie i kontrola pojazdu musi odbywać się w pełnym umundurowaniu. Z tego obowiązku zwolniony jest inspektor w momencie przeprowadzania kontroli działalności gospodarczej przedsiębiorcy, a także przy kontroli przewozów regularnych i transportu drogowego taksówką, ale tylko wtedy, gdy nie wiąże się ona z zatrzymaniem pojazdu na drodze poza postojem. W tych sytuacjach niezbędne jest, aby okazał on legitymację i odznakę służbową.

Legitymacja służbowa i odznaka identyfikacyjna

To dwie rzeczy, bez których Inspektor nie może przeprowadzić kontroli. Metalowa odznaka w kolorze ciemnosrebrnym w górnej części powinna mieć wytłoczone napisy „Inspektor Transportu Drogowego” oraz „ Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego”. W centralnej części powinien znajdować się wizerunek orła białego, a pod nim nazwa województwa odpowiedniego dla miejsca zatrudnienia inspektora oraz jego numer służbowy.

Z kolei na pierwszej stronie legitymacji w górnej części powinien widnieć napis „Rzeczpospolita Polska”, a w dolnej „Inspekcja Transportu Drogowego”. Oba w kolorze czarnym. Centralnie umiejscowiony powinien być wizerunek orła białego, a w tle widoczne pionowe pasy w kolorze biało-czerwonym. Na tylnej części dokumentu musi znajdować się uproszczona mapa Polski w kolorze ciemnozielonym. Wewnątrz legitymacji powinny znaleźć się napisy „Inspekcja Transportu Drogowego”, „Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego”, znak ITD, zdjęcie inspektora, jego imię i nazwisko, stanowisko, nr służbowy, pieczęć ITD oraz krótki opis praw osoby posiadającej dokument.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32123 )
Array ( [docId] => 32123 )