Jak stosować i wypełniać wykresówkę

Kategoria: Logistyka
Autor: Stwora Sylwia
Data: 11-10-2012 r.

Wykresówka to nieodzowny element wyposażenia kierowcy trudniącego się zarobkowym prowadzeniem samochodu. Służy zapisywaniu i przechowywaniu danych dotyczących aktywności kierowcy pod względem długości trasy, czasu pracy, jak i obowiązkowego odpoczynku. Nieprowadzenie lub złe wypełnienie wykresówki, w przypadku kontroli Inspektoratu Transportu Drogowego, grozi karami od 200 złotych za jedną kartę.

Istota stosowania wykresówki

Wykresówka, umieszczona w tachografie (urządzenie kontrolne rejestrujące wszelkie czynności pojazdu w czasie ruchu) służy do prowadzenia kontroli nad przestrzeganiem prawa dotyczącego czasu pracy kierowcy. Zawiera ona takie informacje, jak czas prowadzenia pojazdu, inne okresy pracy poza kierowaniem, okres gotowości do pracy oraz przerwy i okres dziennego odpoczynku.

Karta przypisana jest do każdego kierowcy osobno i należy ją stosować każdego dnia trasy od momentu rozpoczęcia kierowania pojazdem. Nie powinno się jej używać dłużej niż 24 godziny. Przyrząd musi posiadać zatwierdzenie Głównego Urzędu Miar.

Co wpisać do wykresówki

Na wykresówce musi pojawić się Twoje imię i nazwisko, data i miejsce jej założenia przed rozpoczęciem pracy oraz data i miejsce jej wyciągnięcia po zakończeniu jazdy, numer rejestracyjny samochodu, wpisany przed rozpoczęciem jazdy, stan licznika pochodzący z początku podróży oraz jej zakończenia w konkretnym dniu.

Po zakończeniu pracy, wpisuje się liczbę przejechanych kilometrów. Wpis robi się ręcznie na przedniej stronie wykresówki. Z kolei na odwrocie w momencie awarii zaznacza się usterkę, czas zmiany pojazdu (maksymalnie można zmieniać samochód trzykrotnie), stan licznika po zakończeniu jazdy, numer rejestracyjny auta, stan kilometrów przez startem oraz liczbę przejechanych kilometrów.

Należy przechowywać wykresówki przez 12 miesięcy od ich użycia. Podczas kontroli odpowiednich organów, kierowcy muszą okazać wykresówki z bieżącego tygodnia oraz kartę z ostatniego dnia jazdy z minionego tygodnia.


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32105 )
Array ( [docId] => 32105 )

Array ( [docId] => 32105 )