Jakie są kryteria doboru dostawców

Kategoria: Logistyka
Autor: Woźniak Wojciech
Data: 19-06-2012 r.

Każda firma dąży do realizowania planów związanych z podstawowym profilem działalności handlowej, usługowej lub produkcyjnej. Duży wpływ na efektywność tej realizacji ma dobór dostawców, odpowiednich do charakteru działalności przedsiębiorstwa.

Kryteria doboru

Właściwy wybór dostawców zapewniają kryteria ich doboru. Analiza wszystkich tych czynników pozwoli do minimum ograniczyć możliwość wyboru nieodpowiedniego dostawcy. Kryteria te prezentują się następująco:

  • Czas. Należy sprawdzić dostawcę biorąc pod uwagę dotrzymywanie terminów, gotowość do realizacji zamówienia na warunkach klienta oraz szybkość wywiązywania się nagłych zamówień.
  • Cena. Przeprowadzić należy analizę stabilności ceny, możliwość negocjacji oraz wysokość rabatów.
  • Niezawodność. Jest to czynnik, który odpowiada za brak przestojów, a co za tym idzie brak strat. Przyszły kontrahent musi wykazywać się regularną i terminową realizacją zleceń.

  • Jakość. To czynnik decydujący przy wyborze partnera. Należy sprawdzić datę użyteczności danego produktu, wymagania konserwacyjne, niezawodność, łatwość użycia oraz naprawy. Trzeba zapoznać się z normami, które spełnia dostawca i zapleczem technicznym. Poznać system kontroli jakości oraz gwarancje udzielane przez dostawcę.
  • Serwis. Bardzo ważny czynnik, szczególnie dotyczący dostarczyciela urządzeń mechanicznych. Musi on zapewniać należyty serwis i dostęp do części zamiennych, szkoleń związanych z obsługą i reklamacji.
  • Sytuacja finansowa. Kontrahent, którego wybieramy musi mieć stabilną sytuację finansową. W innym przypadku możliwe jest wystąpienie zakłóceń w realizacji zleceń lub nagłe zakończenie współpracy. Co naraża nasze przedsiębiorstwo na straty.
  • Potencjał. Dostawca musi zapewniać najwyższą jakość oferowanych produktów lub usług, a także mieć możliwość realizowania różnych objętościowo zamówień.
  • Lokalizacja. Dla niektórych firm lokalizacja dostawcy jest czynnikiem decydującym o wyborze. Należy jednak wziąć pod uwagę, że dostawca z dalej położoną siedzibą może zagwarantować wyższą jakość lub np. niższe ceny.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Opinie czytelników

data:

Bardzo dobry matreiał!

Ocena użytkownika:
5
Zgłoś naruszenie regulaminu

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32093 )
Array ( [docId] => 32093 )

Array ( [docId] => 32093 )