Licencja przewoźnika drogowego w Polsce

Kategoria: Logistyka
Autor: Stwora Sylwia
Data: 11-10-2012 r.

Chcąc zarobkowo zajmować się przewozem ludzi lub rzeczy należy posiadać licencję uprawniającą do działalności w zakresie krajowego transportu drogowego rzeczy. To nie jedyny warunek, jakie musi spełniać osoba chcąca zostać przewoźnikiem drogowym.

Licencja krajowa

Decydując się na zarobkowe przewożenie osób przedsiębiorca musi zdobyć licencję, która upoważni go do wożenia ludzi busem, w którym mieści się od 8 osób łącznie z kierowcą, autobusem, który zgodnie z kodeksem drogowym przeznaczony jest do transportu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą lub przewożenia rzeczy ponad 3,5 ton dopuszczalnej masy całkowitej. O licencję krajową trzeba wystąpić do starosty właściwego dla siedziby firmy.

Egzamin kosztuje 500 zł, a wydanie certyfikatu 300 zł. Licencję wydaje Instytut Transportu Samochodowego w Warszawie. W zależności od okresu ważności za udzielenie licencji należy wnieść następujące opłaty administracyjne od 2 do 15 lat wynosi ona 800 zł, od 16 do 30 lat – 900 zł, a od 31 do 50 lat – 1 tys. zł. Do tego należy doliczyć 10 procent za każdy pojazd zgłoszony do licencji i 1 procent za wypis z niej.

Dokumenty potrzebne przy licencji na krajowy transport

Aby uzyskać licencję na przewóz na terenie Polski należy oprócz wniosku licencyjnego i dowodu wpłaty za licencję, przedstawić dokumenty potwierdzające zdolność finansową:

  • roczne sprawozdanie finansowe potwierdzone przez audytora lub upoważnioną osobę,
  • gwarancję bankową
  • ubezpieczenie (m.in. ubezpieczenie odpowiedzialności zawodowej) z minimum jednego banku lub innych instytucji finansowych,
  • wykaz pojazdów samochodowych wraz z kserokopiami dokumentów dopuszczających je do ruchu (gdy nie jesteś ich właścicielem musisz przedstawić dokumenty potwierdzające prawo do dysponowania nimi),
  • oświadczenie o zamiarze zatrudniania kierowców spełniających wymagania określone w ustawie o transporcie drogowym oraz prawie o ruchu drogowym oraz,
  • dokument (oświadczenie lub zaświadczenie) potwierdzający posiadanie siedziby przedsiębiorcy i bazy eksploatacyjnej.

Do wykonywania przewozów krajowych należy posiadać certyfikat kompetencji zawodowych. Aby podejść do egzaminu należy zgłosić się do starostwa odpowiedniego dla siedziby firmy. Niezbędna jest znajomość zagadnień dotyczących prawa przewozowego, kodeksu cywilnego, a także podstaw prawa handlowego, finansowego oraz wykazanie się znajomością organizacji i zarządzania firmą. Za egzamin płaci się 500 zł, a za wydanie certyfikatu dodatkowe 300 zł.


Zobacz także:

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

Array ( [docId] => 32111 )
Array ( [docId] => 32111 )

Array ( [docId] => 32111 )