Obowiązki odbiorcy dostawy materiałów niebezpiecznych

Kategoria: Logistyka
Autor: Stwora Sylwia
Data: 25-10-2012 r.

Jako odbiorca transportu zawierającego materiały niebezpieczne zobowiązany jesteś do podejmowania czynności służących zapewnieniu jak najwyższego stopnia ochrony i bezpieczeństwa osób, mienia oraz środowiska naturalnego narażonego na ewentualne działanie towaru niebezpiecznego. Szczegółowy zakres Twoich obowiązków został określony w Konwencji ADR.

Podstawowe zadania

Pełniąc funkcję jednego z uczestników przewozu towarów niebezpiecznych przede wszystkim odbiorca dostawy jest zobowiązany do tego, żeby nie utrudniać oraz nie opóźniać bez ważnych powodów takiego transportu. W momencie dotarcia przesyłki nadrzędnym zdaniem odbiorcy dostawy jest przeprowadzenie kontroli dostawy po jej rozładunku pod względem zgodności z wymaganiami ADR, ewentualnych braków czy uszkodzeń.

Niezbędne będzie oczyszczenie oraz odkażenie pojazdów oraz kontenerów, w których materiały były przewożone, a także usunięcie z nich specjalnego oznakowania, które było konieczne podczas transportu. Chodzi tu o pomarańczowe, prostokątne tabliczki z czarnymi napisami oznaczającymi klasę i rodzaj przewożonego towaru.

Odpowiednie kwalifikacje pracowników

Aby rozładowywanie dostawy ładunków niebezpiecznych było zgodne z Konwencją ADR odbiorca dostawy musi posiadać certyfikat potwierdzający przejście specjalnego kursu ADR lub przejść wewnątrzfirmowe szkolenie zorganizowane przez doradcę do spraw bezpieczeństwa w transporcie drogowym towarów niebezpiecznych.

Zatrudnienie doradcy w firmie, która ma do czynienia z materiałami niebezpiecznymi (ich transportem, rozładunkiem, przeładunkiem i załadunkiem) jest obowiązkowe. Za jego brak grozi kara w wysokości 5 tysięcy złotych. Ponadto co roku, do 31 stycznia trzeba składać sprawozdanie z zakresu czynności, które firma podejmuje w ramach obsługi towarów niebezpiecznych (pakowanie, rozładunek, załadunek).

Jeśli w wyniku kontroli stwierdzono naruszenie przepisów ADR, wówczas zwrot pojazdu lub kontenera osobie, która zleciła dostawę możliwy jest dopiero po usunięciu zaniedbań.

Sylwia Stwora


Zobacz także:

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32139 )
Array ( [docId] => 32139 )