W Niemczech trzeba dokumentować transport pojazdem o dmc do 3,5 t

Kategoria: Logistyka
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 29-08-2012 r.

Niemcy zaostrzają przepisy dotyczące transportu drogowego, dokonywanego pojazdami, których całkowity ciężar razem z przyczepą bądź naczepą wynosi od 2,8 do 3,5 tony. Informacja ta będzie przydatna dla polskich przedsiębiorców, którzy prowadzą usługi transportowe na terenie Niemiec.

Nowy przepis niemieckiego rozporządzenia w sprawie załóg pojazdów mechanicznych oznacza, że kierowcy pojazdów, których ciężar całkowity razem z przyczepą bądź naczepą wynosi więcej niż 2,8 t, zaś maksymalnie 3,5 t, zobowiązani są do dokumentowania czasu jazdy, przerw, innego czasu pracy oraz odpoczynku w myśl § 1 ust. 6 ww. rozporządzenia.

Wprowadzony przez Niemcy obowiązek dokumentacji pracy oznacza, że kierujący pojazdami o masie wyższej niż 2,8 t i mniejszej niż 3,5 t, w których nie jest zamontowany tachograf, muszą zgodnie z § 1 ust. 6 rozporządzenia, w połączeniu z § 17 ustawy o czasie pracy (Arbeitszeitgesetz) o ile nie są objęci wyjątkami uregulowanymi w rozporządzeniu, codziennie zapisywać czas jazdy, wszelkie inne czasy pracy, przerwy i okresy odpoczynku. Każda strona dokumentacji musi zawierać imię i nazwisko kierowcy, datę, numer rejestracyjny pojazdu, stan licznika oraz nazwę miejscowość, w której rozpoczęto i w której zakończono jazdę. Wszystkie wymagane wprowadzonymi przepisami dane należy wpisywać od razu.


Wymagane przez niemieckie służby, wyżej opisane zapisy, powinny być według GITD prowadzone w formie formularza zwanego Tageskontrollblatt, który jest dostępny m.in. na stronie internetowej BAG (bag.bund.de).

Podczas przeprowadzania na terenie Niemiec kontroli drogowej, kierowca pojazdu o dmc powyżej 2,8 t i nie wyższej niż 3,5 t, zobowiązany jest do okazania zapisów bieżących oraz za 28 dni poprzedzające dzień kontroli. W przypadku, gdy kierowca nie prowadził pojazdu bądź prowadził pojazd wobec którego nie istniał obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy kierowcy powinien okazać zaświadczenie zgodne z § 20 rozporządzenia w sprawie załóg pojazdów mechanicznych.

Wzór zaświadczenia znaleźć można na stronie Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.


Zobacz także:

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32100 )
Array ( [docId] => 32100 )