Zasady transportu konia

Kategoria: Logistyka
Autor: Stwora Sylwia
Data: 11-10-2012 r.

Transport konia, zwłaszcza na dłuższych, kilkutysięcznych dystansach, nie pozostaje bez znaczenia dla organizmu zwierzęcia, dlatego ważne jest zapewnienie mu maksymalnego komfortu, opieki i bezpieczeństwa przewozu. Istnieje kilka warunków prawidłowego transportu koni, które reguluje zarówno prawo państwowe, jak i wspólnotowe.

Środek transportu

Pojazd przeznaczony do transportu konia musi spełniać odpowiednie kryteria techniczne i posiadać świadectwo zatwierdzenia środka transportu wydane przez powiatowego lekarza weterynarii. W przyczepie lub koniowozie musi być czysto. Wewnątrz nie może być jakichkolwiek elementów wystających, o które zwierzę mogłoby się zranić.

Do wyścielenia wnętrza przyczepy najlepiej stosować siatkę z sianem. Brak lub wyłożenie podłoża innym materiałem może sprawić, że będzie ona śliska, co podczas jazdy może spowodować wywrócenie się konia i np. złamanie nogi. Ponadto potrzebna jest mocna uzda (kantar), długi uwiąz oraz ochraniacze na nogi i ogon. Nie zapomnij o tym, aby zwierzę miało wystarczającą przestrzeń wokół siebie i nad sobą. Przyczepa musi chronić przed złą pogodą i być wyposażona w system wentylacji. Nieodzowny jest pojemnik na wodę.

Ładowanie zwierzęcia i jego przewóz

Konia nie należy wpychać do przyczepy na siłę. Zwierzę musi mieć czas na zaznajomienie się z nowym pomieszczeniem. Gdy nie chce wejść do środka, warto zachęcić go smakołykiem np. marchewką. Najlepiej, aby zwierzę wprowadzała osoba, którą ono dobrze zna. W przypadku bardzo opornego konia można zastosować dwie lonże lub środki uspokajające. Przywiązane zwierzę musi mieć możliwość położenia się, a także swobodny dostęp do wody i jedzenia. Podczas jazdy należy zachować wszelkie środki ostrożności. Delikatnie hamować. Nie przyspieszać gwałtownie i ostrożnie pokonywać zakręty.

Jeśli transport będzie trwać dłużej niż 8 godzin, po upływie tego czasu, za każdym razem należy zrobić godzinną przerwę na napojenie i nakarmienie konia, najlepiej sianem.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32110 )
Array ( [docId] => 32110 )