Co zrobić, żeby kierowca ciężarówki dostał wcześniejszą emeryturę

Autor: Grzegorz Sobota
Data: 09-08-2017 r.

Kierowca ciężarówki nie ma prawa do wcześniejszej emerytury. Chyba że pracował przez 15 lat przed 2008 rokiem i od czasu do czasu przewozi towary niebezpieczne albo wykonuje przewozy regularne.

Skorzystać z wcześniejszych świadczeń emerytalnych mogą te osoby, które były zatrudnione przy pracach wymienionych w wykazach prac w szczególnych warunkach oraz o szczególnym charakterze. Te wykazy są zawarte w załączniku 1 i 2 do ustawy o emeryturach pomostowych. Zgodnie z załącznikiem nr 2 (pkt 8–10) do prac o szczególnym charakterze zaliczymy pracę kierowców:

  • autobusów, trolejbusów oraz motorniczych tramwajów w transporcie publicznym,

  • pojazdów uprzywilejowanych,

  • pojazdów przewożących towary niebezpieczne wymagające oznakowania pojazdu tablicą ostrzegawczą barwy pomarańczowej, zgodnie z przepisami Umowy europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR), sporządzonej w Genewie 30 września 1957 r.

W wykazach nie ma kierowców samochodów ciężarowych o DMC powyżej 3,5 t. Jednak jest możliwość, żeby taki kierowca też poszedł na wcześniejszą emeryturę. Musi tylko spełnić dwa warunki:

  • do 31 grudnia 2008 r. mieć za sobą co najmniej 15-letni okres pracy jako kierowca ciężarówki o DMC ponad 3,5 t,

  • po 1 stycznia 2009 r. choć przez jeden dzień wykonywać którąś z prac wskazanych w wykazach do obecnie obowiązującej ustawy.

Pracodawca ma obowiązek prowadzenia wykazu stanowisk pracy w jego zakładzie, na których są wykonywane prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, oraz  ewidencji pracowników wykonujących takie prace. Musi też opłacać za nich składki do ZUS. Przepisy nie zawierają postanowienia, z którego wynikałoby, że pracownik w trakcie zatrudnienia musi wykonywać wyłącznie prace o szczególnym charakterze, należy zatem uznać, że kierowca powinien być uwzględniony w wykazie, jeśli wykonuje prace o szczególnym charakterze np. cyklicznie, dwa razy w miesiącu.

Grzegorz Sobota, specjalista ds. prawa pracy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40609 )
Array ( [docId] => 40609 )