Mandaty za złą jazdę

Data: 21-08-2013 r.

Kierowcy, którzy jadą tak wolno, że tamują ruch, nie używają kierunkowskazów i bez powodu gwałtownie hamują, muszą liczyć się z tym, że zostaną ukarani. Za złą jazdę grożą im mandaty wynoszące od 150 do 300 zł.

Kierowcy zajmujący podczas jazdy więcej niż jeden pas ruchu dostaną mandat wynoszący 150 zł. Kara grozi również za poruszanie się z prędkością utrudniającą ruch innym pojazdom. W zależności od skali przewinienia mandat wynosi od 50 do 200 zł. Taki sam wachlarz kar przewidziano za utrudnianie ruchu podczas wykonywania manewru cofania. Natomiast tamowanie ruchu poprzez niesygnalizowanie lub błędne sygnalizowanie manewru kosztuje 200 zł.

Jeśli mało uważny kierowca spróbuje wykonać manewr wyprzedzania z niewłaściwej strony, to za narażanie na niebezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego, może otrzymać mandat w wysokości 200 zł. Nawet postój może okazać się kłopotliwy. Jeżeli zatrzymanie pojazdu spowoduje utrudnienie ruchu, to kierowca może dostać karę w wysokości od 100 do 300 zł. Natomiast za jazdę bez wymaganych świateł od zmierzchu do świtu grozi 200 zł, a od świtu do zmierzchu 100 zł mandatu. Gdy kierowca wjedzie na skrzyżowanie, mimo że wcześniej widzi się, że nie ma na nim miejsca do kontynuowania jazdy, dostanie 200 zł kary.

Z badań OBOP wynika, że aż 87% polskich kierowców uważa się za jeżdżących pewnie i zdecydowanie. Co więcej, tylko 17% ankietowanych uważa, że nie jeździ zbyt dobrze. Niestety, rzeczywistość jest inna − wielu kierowców ma tendencję do przeceniania swoich umiejętności.


Tagi: mandat

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 32182 )
Array ( [docId] => 32182 )

Array ( [docId] => 32182 )