Nauczanie zawodu kierowcy

Data: 13-07-2013 r.

Młodzi ludzie powinni mieć możliwość nauczenia się zawodu kierowcy w szkołach średnich. Jak na razie szkolenie w zakresie tej profesji nie istnieje. Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce proponuje, by to zmienić.

Od kilku lat Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych chce przywrócić nauczanie zawodu kierowcy w publicznych szkołach średnich. W tej sprawie 9 lipca 2013 r prezes ZMPD Jan Buczek oraz dyrektor Departamentu Transportu Tadeusz Wilk spotkali się z sekretarzem stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Tadeuszem Sławeckim i dyrektor Departamentu Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Ewą Konikowską-Kruk.


Podczas spotkania prezes J. Buczek zwrócił uwagę na to, że jest coraz więcej pojazdów wykonujących przewozy. Tym samym zapotrzebowanie na nowych kierowców cały czas rośnie. Ta potrzeba jest szczególnie nagląca ze względu na to, że obecna grupa zawodowych kierowców starzeje się. Coraz mniej młodych ludzi wykonuje tę profesję

Nie ma wiele możliwości w zakresie szkolenia kierowców zawodowych w szkołach publicznych. Obecnie w wykazie zawodów figurują trzy związane z transportem drogowym: mechanik, elektromechanik i technik transportu drogowego. Proponuje się, aby MEN uzupełniło program dla uczniów tych trzech kierunków o nauczanie zawodu kierowcy samochodowego. Jednak dla sfinalizowania tego projektu niezbędne jest opracowanie szczegółowych zasad z udziałem Ministerstwa Transportu. Przedstawiciele Ministerstwa Edukacji zaproponowali powołanie zespołu międzyresortowego, który miałby rozwiązać to zagadnienie. ZMPD zadeklarowało chęć uczestnictwa w pracach zespołu.


Źródło
: ZMPD

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 32173 )
Array ( [docId] => 32173 )

Array ( [docId] => 32173 )