Pakiet Mobilności - rozliczanie wynagrodzeń kierowców

Autor: Mariusz Olech
Data: 16-03-2022 r.

2 lutego 2022 r. weszły w życie niektóre przepisy ustawy z 26 stycznia 2022 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym, ustawy o czasie pracy kierowców oraz niektórych innych ustaw. Wśród zmian wprowadzanych przez Pakiet Mobilności, znalazły się również te, które dotyczą rozliczania wynagrodzeń kierowców zatrudnionych w międzynarodowym transporcie drogowym.

Zmiany oznaczają w praktyce likwidację podróży służbowych i diet, choć dla potrzeb podatkowych i ZUS wysokość diet, jaka przysługiwałaby kierowcom, będzie brana pod uwagę. Przy obliczaniu wynagrodzeń przewoźnicy będą mogli również uwzględniać ulgę podatkową w wysokości 30% diet, które należałyby się kierowcom.

Rozliczanie wynagrodzeń kierowców - likwidacja podróży służbowych

Pakiet Mobilności wprowadza faktyczną likwidację podróży służbowych w odniesieniu do kierowców wykonujących zadania służbowe w ramach międzynarodowych przewozów drogowych. Kierowcy będą zatem traktowani jak pracownicy delegowani, a nie pracownicy w podróży służbowej w rozumieniu przepisów prawa pracy, a co za tym idzie, nie będzie możliwości wypłacania im diet i innych należności związanych z takimi podróżami.

Rozliczanie wynagrodzeń kierowcówPIT i ZUS

Wysokość diet, które przysługiwałyby kierowcom, będzie jednak brana pod uwagę przy rozliczaniu należności pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, zarówno jeśli chodzi o podatek PIT, jak i składki ZUS. Przewoźnicy przy obliczaniu wynagrodzeń kierowców będą mogli uwzględniać ulgę podatkową w wysokości 30% należnych tym kierowcom diet (tj. diet, które przysługiwałyby kierowcy za każdy dzień pracy za granicą).

Rozliczanie wynagrodzeń kierowcówulga podatkowa

Nowelizacja dodaje do ustawy o czasie pracy kierowców nowy art. 21b ust. 2. Zgodnie z nim, do kierowców wykonujących zadania służbowe w ramach międzynarodowych przewozów drogowych należy stosować, w zakresie ustalania podstawy wymiaru:

  • podatku dochodowego od osób fizycznych – przepisy dotyczące osób zatrudnionych w kraju i przebywających czasowo za granicą, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe – przepisy wydane na podstawie art. 21 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, dotyczące pracowników zatrudnionych za granicą u polskich pracodawców.

Zgodnie ze wskazanym art. 21 ust. 1 pkt 20, wolna od podatku dochodowego jest część przychodów osób, o których mowa w art. 3 ust. 1 wspomnianej ustawy (tj. podatników będących polskimi rezydentami) przebywających czasowo za granicą i uzyskujących przychody m.in. ze stosunku pracy, za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy – w kwocie odpowiadającej 30% diety, określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju.

Ważne: Możliwość stosowania omawianej preferencji podatkowej odnosi się do kierowców zatrudnionych u przewoźników wykonujących transport międzynarodowy na podstawie umowy o pracę. Nie dotyczy natomiast zleceniobiorców i osób samozatrudnionych.

Mariusz Olech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41490 )
Array ( [docId] => 41490 )