Utrata prawa jazdy za przekroczenie prędkości

Autor: Anna Kolasa
Data: 07-05-2014 r.

Jeżeli kierowca przekroczy dozwoloną prędkość o 50 km/h może stracić prawo jazdy. W rezultacie będzie musiał ponownie zdawać egzamin. Tak Ministerstwo Spraw Wewnętrznych chce walczyć z piratami drogowymi.

Zdaniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych kierowcy nagminnie przekraczający prędkość to - obok pijanych kierowców - kolejna grupa, która stwarza poważne zagrożenie za drogach. Zbyt szybka jazda doprowadza często do tragicznych wypadków. Dlatego powinno się z tym walczyć surowymi metodami.

Stąd też pojawił się pomysł na odbieranie uprawnień do kierowania pojazdami zawsze, kiedy kierowca przekroczy dozwoloną na danym odcinku drogi prędkości o 50 km/h. Uprawnienia będzie mógł odebrać starosta, a więc organ, który wydaje prawa jazdy. Żeby je odzyskać kierowca będzie musiał ponownie przystąpić do egzaminu.

Obecne przepisy przewidują, że jeśli policjant zatrzyma na drodze kierowcę jadącego zbyt szybko tam, gdzie nie jest to dozwolone, może od razu odebrać prawo jazdy i skierować sprawę do sądu. Następnie to sąd podejmuje decyzję o odebraniu prawa jazdy.

Resort chce natomiast, aby sankcja związana z przekroczeniem prędkości powyżej 50 km/h automatycznie skutkowała koniecznością powtórzenia egzaminu na prawo jazdy. Planuje się, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od początku 2015 roku.

Źródło:

rmf.fm

Anna Kolasa, specjalista z zakresu transportu drogowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 34797 )
Array ( [docId] => 34797 )

Array ( [docId] => 34797 )