Zwrot kosztów delegacji kierowcy pracującego na zlecenie

Autor: Karol Lankamer
Data: 27-07-2015 r.

Jeśli firma zatrudnia kierowcę na podstawie umowy cywilnoprawnej na wykonanie usługi przewozu, nie ma obowiązku wypłacania mu diety i ryczałtu za noclegi. Jednak może mu te należności zwrócić. Ważne, co strony zapiszą w umowie.

Kierowcy pracujący na podstawie umów cywilnoprawnych nie są objęci przepisami regulującymi należności z tytułu podróży służbowych. Z tego względu nie przysługują im automatycznie diety lub zwrot kosztów noclegu. Jednak zleceniodawca musi zwrócić zleceniobiorcy wydatki poczynione w celu należytego wykonania zlecenia wraz z ustawowymi odsetkami, więc także koszty delegacji.

To w interesie firmy jest określenie zasad, na jakich kierowcom będą przysługiwać te świadczenia. Decydujące znaczenie mają postanowienia zawartej umowy. Może ona przewidywać, że w związku z odbytą podróżą służbową kierowca zatrudniony na zlecenie otrzymuje zwrot kosztów, np.:

  • wyżywienia – w wysokości diet określonych w rozporządzeniu MPiPS o podróżach służbowych,

  • noclegów – w wysokości wynikającej z faktury lub rachunku, a w razie ich braku – w wysokości ryczałtu, jaki przysługuje pracownikom sfery budżetowej na podstawie tego rozporządzenia.

Zleceniodawca może swobodnie ustalać wysokość tych świadczeń.

Prawidłowe udokumentowanie tych wydatków w księdze przychodów i rozchodów pozwala zaliczyć świadczenia wypłacane kierowcy na podstawie postanowień umowy zlecenia lub o dzieło do kosztów podatkowych.

Karol Lankamer, prawnik specjalizujący się w zagadnieniach z zakresu bhp i czasu pracy kierowców, były pracownik PIP

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37605 )
Array ( [docId] => 37605 )