Doradca do spraw bezpieczeństwa DGSA przy przewozie ADR

Data: 11-12-2013 r.

Każdy uczestnik przewozu drogowego ADR powinien wyznaczyć doradcę do spraw bezpieczeństwa w przewozie drogowym towarów niebezpiecznych (DGSA). Doradca zadba o przeszkolenie innych osób związanych z przewozem i przygotuje sprawozdanie roczne.

Wymóg wyznaczenia doradcy DGSA dotyczy każdego podmiotu wykonującego czynności związane z przewozem towarów niebezpiecznych (transportem, załadunkiem, rozładunkiem lub nadawaniem towaru ADR). Nie ma obowiązku zatrudniania doradcy DGSA na podstawie umowy o pracę. Wystarczy jakakolwiek umowa cywilnoprawna. Najczęściej jest to umowa zlecenia, której wzór większość doradców ma gotowy dla swoich klientów.

Podmiot wykonujący przewozy ADR ma obowiązek wyposażyć kierowcę w specjalne pisemne instrukcje. Kierowca powinien mieć je zawsze w pojeździe. Należy także odpowiednio wyposażyć pojazd. Przede wszystkim chodzi o gaśnice, których musi być więcej w pojeździe przewożącym towary niebezpieczne niż w innych pojazdach. Ponadto w pojeździe przewożącym towary niebezpieczne powinny się znajdować:

 • klin do podkładania pod koła, odpowiadający DMC pojazdu i średnicy koła, na każdy pojazd (czyli osobno na pojazd samochodowy i osobno na naczepę),

 • dwa stojące znaki ostrzegawcze,

 • płyn do płukania oczu;

oraz dla każdego członka załogi pojazdu:

 • kamizelka ostrzegawcza (np. określona w normie EN 471),
 • przenośne urządzenia oświetleniowe, np. latarki, które nie powinny zawierać powierzchni metalowych umożliwiających powstanie iskry krzesanej,
 • para rękawic ochronnych,
 • ochrona oczu (np. okulary ochronne),
 • łopata,
 • mata do uszczelniania studzienki odpływowej,
 • pojemnik do zbierania pozostałości.

  Ostatnie 3 elementy wymagane są tylko w przypadku materiałów stałych i materiałów ciekłych, oznakowanych nalepkami ostrzegawczymi o numerach 3, 4.1, 4.3, 8 oraz 9.

  Pojazd należy też odpowiednio oznakować, co jest uzależnione od rodzaju przewożonych towarów oraz od sposobu ich przewozu. Jeśli przewożone są materiały niebezpieczne w sztukach przesyłki, pojazd powinien być oznakowany tablicami barwy pomarańczowej z przodu i z tyłu.

  Szczegóły w tym zakresie wymagają podania numerów UN przewożonego materiału oraz sposobu przewozu (luzem, w sztukach przesyłki itp.). Wyznaczony doradca ustali to dokładnie i wskaże wymagane oznakowanie.

  Zaloguj się, aby dodać komentarz

  Nie masz konta? Zarejestruj się »
  Array ( [docId] => 33633 )
  Array ( [docId] => 33633 )