Doradca do spraw bezpieczeństwa DGSA przy przewozie ADR

Data: 11-12-2013 r.

Każdy uczestnik przewozu drogowego ADR powinien wyznaczyć doradcę do spraw bezpieczeństwa w przewozie drogowym towarów niebezpiecznych (DGSA). Doradca zadba o przeszkolenie innych osób związanych z przewozem i przygotuje sprawozdanie roczne.

Wymóg wyznaczenia doradcy DGSA dotyczy każdego podmiotu wykonującego czynności związane z przewozem towarów niebezpiecznych (transportem, załadunkiem, rozładunkiem lub nadawaniem towaru ADR). Nie ma obowiązku zatrudniania doradcy DGSA na podstawie umowy o pracę. Wystarczy jakakolwiek umowa cywilnoprawna. Najczęściej jest to umowa zlecenia, której wzór większość doradców ma gotowy dla swoich klientów.

 

Podmiot wykonujący przewozy ADR ma obowiązek wyposażyć kierowcę w specjalne pisemne instrukcje. Kierowca powinien mieć je zawsze w pojeździe. Należy także odpowiednio wyposażyć pojazd. Przede wszystkim chodzi o gaśnice, których musi być więcej w pojeździe przewożącym towary niebezpieczne niż w innych pojazdach. Ponadto w pojeździe przewożącym towary niebezpieczne powinny się znajdować:

  • klin do podkładania pod koła, odpowiadający DMC pojazdu i średnicy koła, na każdy pojazd (czyli osobno na pojazd samochodowy i osobno na naczepę),

  • dwa stojące znaki ostrzegawcze,

  • płyn do płukania oczu;

oraz dla każdego członka załogi pojazdu:

  • kamizelka ostrzegawcza (np. określona w normie EN 471),
  • przenośne urządzenia oświetleniowe, np. latarki, które nie powinny zawierać powierzchni metalowych umożliwiających powstanie iskry krzesanej,
  • para rękawic ochronnych,
  • ochrona oczu (np. okulary ochronne),
  • łopata,
  • mata do uszczelniania studzienki odpływowej,
  • pojemnik do zbierania pozostałości.

    Ostatnie 3 elementy wymagane są tylko w przypadku materiałów stałych i materiałów ciekłych, oznakowanych nalepkami ostrzegawczymi o numerach 3, 4.1, 4.3, 8 oraz 9.

    Pojazd należy też odpowiednio oznakować, co jest uzależnione od rodzaju przewożonych towarów oraz od sposobu ich przewozu. Jeśli przewożone są materiały niebezpieczne w sztukach przesyłki, pojazd powinien być oznakowany tablicami barwy pomarańczowej z przodu i z tyłu.

    Szczegóły w tym zakresie wymagają podania numerów UN przewożonego materiału oraz sposobu przewozu (luzem, w sztukach przesyłki itp.). Wyznaczony doradca ustali to dokładnie i wskaże wymagane oznakowanie.

    Zaloguj się, aby dodać komentarz

    Nie masz konta? Zarejestruj się »

    Zobacz także

    Obsługa tachografu

    pobierz

    Dokumentacja kadrowa kierowcy

    pobierz

    Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

    pobierz

    Niemiecka płaca minimalna

    pobierz

    Polecane artykuły

    Array ( [docId] => 33633 )
    Array ( [docId] => 33633 )