Doradca ds. bezpieczeństwa w transporcie towarów niebezpiecznych

Autor: Stwora Sylwia
Data: 22-10-2012 r.

Przedsiębiorstwa, które zajmują się transportem materiałów niebezpiecznych lub oferują usługi związane z ich pakowaniem materiałów niebezpiecznych, załadunkiem materiałów niebezpiecznych, przeładunkiem materiałów niebezpiecznych czy rozładunkiem materiałów niebezpiecznych muszą wyznaczyć co najmniej jedną osobę, która będzie odpowiadała za działania wspierające tego typu działalność. Tę rolę pełni doradca do spraw bezpieczeństwa w transporcie materiałów niebezpiecznych.

Przede wszystkim doradca ds. bezpieczeństwa w transporcie materiałów niebezpiecznych powinien pomagać przedsiębiorstwu, aby mogło ono funkcjonować sprawnie i zgodnie z wymaganiami nakładanymi przez Konwencję ADR (The European Agreement concerning the International Carriage of Dangerous Goods by Road) podpisaną 30 września 1957 roku w Genewie oraz polską ustawą o przewozie towarów niebezpiecznych z dnia 19 sierpnia 2011 roku.

Zakres podstawowych obowiązków doradcy ds. bezpieczeństwa w transporcie materiałów niebezpiecznych obejmuje wprowadzenie procedur, które umożliwią nadzór i weryfikację działalności firmy, w tym śledzenie zgodności z wymaganiami dotyczącymi transportu towarów niebezpiecznych, doradztwo odnośnie przewozu towarów niebezpiecznych oraz przygotowanie rocznego sprawozdania z działalności firmy, które do 31 stycznia musi zostać wysyłane do urzędu wojewódzkiego, właściwego dla siedziby przedsiębiorstwa. Dokument składa się również, gdy działalność obejmuje jedynie dostarczanie towarów niebezpiecznych transportem dostawcy.

Doradca DGSA odpowiada również za szkolenia pracowników firmy, ocenę wyposażenia, które używane jest przy załadunku, przewozie i rozładunku dostawy, przygotowanie dokumentacji, która musi zostać wysłana razem z przesyłką, instrukcji dla załogi pojazdu oraz ewentualnej dokumentacji powypadkowej i dokumentacji pokontrolnej. Musi on nadzorować, czy zostały spełnione wymagania odnośnie przygotowania pojazdu do przewozu materiałów niebezpiecznych oraz odpowiedniego oznakowania pojazdu do przewozu materiałów niebezpiecznych.

W przypadku braku doradcy DGSA przedsiębiorstwu grozi kara grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych.


Zobacz także:

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32222 )
Array ( [docId] => 32222 )