Proponowane zmiany w transporcie towarów

Autor: Izabela Kunowska
Data: 19-04-2014 r.

Komisja Europejska chce, żeby przepisy dotyczące drogowego transportu towarów zostały ulepszone. Jej zdaniem za dużo samochodów ciężarowych jeździ pustych, co zmniejsza wydajność sektora i źle wpływa na środowisko.

KE proponuje, żeby unijne przepisy dotyczące transportu drogowego towarów zostały uproszczone i jaśniej sformułowane. Mimo że w tym zakresie osiągnięto pewne postępy, dobrze byłoby usunąć ciągle istniejące ograniczenia. To wpłynęłoby dobrze na europejską gospodarkę i poprawiłoby stan środowiska. Taki wniosek nasunął się Komisji po zapoznaniu się ze sprawozdaniem z integracji wewnętrznego rynku transportu drogowego.

Ze sprawozdania wynika, że prawie jedna czwarta ciężarówek jeżdżących codziennie po Europie jest pusta, ponieważ akurat wracają do bazy lub jadą po odbiór kolejnego ładunku. Puste przebiegi mogłyby zostać ograniczone, gdyby krajowe rynki transportu otworzyły się na konkurencję. Zniesienie ograniczeń kabotażu przyczyniłoby się do ograniczenia pustych przebiegów, ponieważ ułatwiłoby przewoźnikom łączenie ładunków i wykorzystywanie tras powrotnych.

Obecne zasady transportu towarów nie dość, że są szkodliwe dla europejskich przedsiębiorstw, to w dodatku niekorzystnie wpływają na wszystkich użytkowników dróg oraz na środowisko. Sprawozdanie będzie przekazane do Parlamentu Europejskiego i Rady i poddane dalszej dyskusji.

Ponadto w niedalekiej przyszłości może zabraknąć kierowców wykonujących transport drogowy towarów. Zawodowi kierowcy się starzeją, a młodzi ludzie nie chcą pracować na tym stanowisku, ponieważ warunki pracy są trudne. Dodatkowo państwa UE niespójnie wdrażają przepisy socjalne dotyczące tej branży.

Źródło:

edroga.pl

Izabela Kunowska, specjalista z zakresu transportu drogowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 34709 )
Array ( [docId] => 34709 )

Array ( [docId] => 34709 )