Zasady transportu ciała lub prochów ludzkich w kraju i za granicą

Autor: Stwora Sylwia
Data: 17-10-2012 r.

Oferowanie usług związanych z przewozem ciała lub prochów ludzkich, zarówno w Polsce, jak i za granice kraju, objęte jest uregulowaniami prawnymi, które określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 grudnia 2007 roku. Wymaga ono uzyskania odpowiednich zaświadczeń i pozwoleń, a także właściwego środka transportu.

Prawne zezwolenia

W momencie, gdy trzeba wwieźć lub wywieść ciało czy prochy z terenu Polski lub na jej terytorium należy posiadać zezwolenie, w którym znajdą się takie dane, jak nazwisko i imię zmarłego, nazwisko rodowe, data i miejsce urodzenia, ostatnie miejsce zamieszkania, data i miejsce zgonu, miejsce, z którego ciało lub prochy zostaną przewiezione. Ponadto konieczne jest podanie miejsca pochówku, środka transportu oraz imię, nazwisko, adres zamieszkania i numer i seria dowodu osobistego osoby, która zleca transport.

Niezbędne jest posiadanie aktu zgonu oraz poświadczenie uprawnionej osoby o tym, czy śmierć miała miejsce wskutek choroby zakaźnej. Dodatkowo potrzebne jest zaświadczenie odpowiedniego dla miejsca pochówku państwowego powiatowego inspektora sanitarnego oraz starosty o możliwości pochowania sprowadzonych zwłok z zagranicy. W przypadku transportu do innego kraju niezbędne jest oprócz zezwolenia na wywóz z terenu Polski dołączenie zezwolenia ze strony władz kraju, do którego mają trafić zwłoki oraz państw przez terytorium, których będą one przewożone.

 

Odpowiedni samochód

Aby ciało lub szczątki ludzkie mogły być przewożone danym samochodem, musi on spełniać kilka podstawowych wymogów techniczno-sanitarnych. Po pierwsze należy go tak oznakować, aby jednoznacznie wskazywał do czego służy. Niezbędne jest posiadanie specjalnej rejestracji. Kabina kierowcy musi być odizolowana od części, w której znajduje się trumna lub pojemnik na zwłoki. Nieodzownym elementem są zabezpieczenia uniemożliwiające przesuwanie się trumny lub urny. Podłoga w części, gdzie przewożone jest ciało lub szczątki musi być zrobiona z materiałów łatwych do zmywania, a jednocześnie odpornych na środki dezynfekujące. W tej części pojazdu nie mogą znajdować się żadne miejsca siedzące. Ponadto ważne jest, aby po każdorazowym transporcie wykonać dezynfekcję przy użyciu środków bakterio-, wiruso- i grzybobójczych.

Ważne jest również wykonanie trumny. Musi być ona zrobione z metalu, zamykana hermetycznym lutowaniem. Powinna zawierać substancję chłonną. Potwierdzeniem jej szczelnego zamknięcia jest zaświadczenie danego zakładu pogrzebowego. Ponadto trumnę umieszcza się w drewnianej skrzyni. Z kolei urna musi być metalowa, specjalnie zamykana. Przy transporcie międzynarodowym niezbędne jest zaświadczenie o kremacji.

Przewóz ciała lub prochów powinien nastąpić do 72 godzin od momentu uzyskania pozwolenia.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32213 )
Array ( [docId] => 32213 )