Badania techniczne pojazdów w 2014 r. – nowe przepisy

Data: 08-01-2014 r.

Od 1 stycznia 2014 r. stacje kontroli pojazdów muszą zapisywać podczas przeglądu liczbę przejechanych kilometrów. Taki wymóg wprowadziło rozporządzenie ministra transportu w sprawie przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów.

Nowe zasady mają zapobiec nagminnym już przypadkom cofania liczników samochodowych. Stacje kontroli pojazdów po sczytaniu stanu licznika, będą te dane zapisywać w swoim systemie informatycznym. Ponadto ich obowiązkiem będzie wystawienie stosownego zaświadczenia o liczbie przejechanych kilometrów przez dane auto. Dzięki temu każdy, kto będzie chciał kupić używany samochód może zażądać okazania takiego zaświadczenia albo od sprzedającego albo od stacji kontroli pojazdów.

Zapisywanie przebiegu podczas przeglądu ma uratować portfele Polaków. Kierowca kupujący pojazd z cofniętym licznikiem przepłaca zwykle nawet o jedną piątą. W krajowej skali oznacza to stratę kilkudziesięciu milionów złotych rocznie.

Ale pieniądze to nie wszystko − więcej przejechanych faktycznie kilometrów świadczy zazwyczaj o gorszym stan techniczny auta, a co za tym idzie zmniejsza bezpieczeństwo jazdy.

Poseł Krzysztof Brejza, który był inicjatorem zmian, wystąpił już do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju w sprawie konieczności wprowadzenia przepisów, dzięki którym dane ze stacji kontroli pojazdów przesyłane będą do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Wtedy każdy nabywca używanego auta będzie mógł sprawdzić stan drogomierza Internecie.

Źródło: regimoto.pl


Tagi: cepik

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33648 )
Array ( [docId] => 33648 )