Czy można zaliczyć mandaty do kosztów uzyskania przychodów

Autor: Adam Hrycak
Data: 09-07-2016 r.

Przedsiębiorca nie może rozliczyć mandatu jako kosztu uzyskania przychodu, ponieważ nie spełniają one trzech wymaganych warunków. Nie ma znaczenia, czy przedsiębiorca sam dostał mandat, czy jego kierowca.

Może się wydawać, że mandat za przekroczenie prędkości lub za inne wykroczenia drogowe został nałożony w związku z wykonywaną działalnością i dlatego można go rozliczyć jako koszt uzyskania przychodów. Niestety tak nie jest.

 

Kosztami uzyskania przychodów mogą być koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia jego źródła, z wyjątkiem tych, które zostały wymienione w katalogu wydatków nieuznawanych za koszty podatkowe. Można zaliczyć wydatek jako koszt uzyskania przychodów, jeśli łącznie wydatek:

  1. został właściwie udokumentowany,
  2. został poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia jego źródła,
  3. nie znajduje się w katalogu wydatków nieuznawanych za koszty podatkowe.

W przypadku mandatu dwa pierwsze warunki wydają się spełnione. Opłacenie mandatu jest udokumentowane drukiem urzędowym, a poniesienie tego wydatku nastąpiło w związku z prowadzoną działalnością w celu osiągnięcia przychodu. Trzeci warunek nie jest spełniony. Podatkowymi kosztami uzyskania przychodów nie są grzywny i kary pieniężne orzeczone w postępowaniu karnym, karnym skarbowym, administracyjnym oraz w sprawach o wykroczenia, a także odsetki od tych grzywien i kar. Zatem nie wolno zaliczyć na poczet kosztu uzyskania przychodów wydatku na pokrycie mandatu.

Adam Hrycak, prawnik, specjalista z zakresu transportu drogowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 39193 )
Array ( [docId] => 39193 )