Loi Macron – co z kierowcami pracującymi na zlecenie

Autor: Bartłomiej Muc
Data: 04-07-2016 r.

Pojawiły się podstawowe informacje dotyczące stosowania nowych przepisów wprowadzonych przez Loi Macron oraz dekret nr 2016-418. Mimo tego, że nowe przepisy zaczęły obowiązywać od 1 lipca 2016 r., nadal jest wiele niewiadomych.

Przepisy dotyczą przewozu towarów i osób. Mają zastosowanie do kabotażu oraz przewozów dwustronnych, nie dotyczą jedynie przewozów tranzytowych. Procedury dotyczące delegowania pracowników są takie same w przypadku pojazdów o dmc zarówno poniżej 3,5 t, jak i powyżej.

Osoby pracujące na własny rachunek nie podlegają przepisom Loi Macron, nie muszą więc sporządzać zaświadczenia. Nie mają także obowiązku dostarczyć dowodów na to, że pracują na własny rachunek, ponieważ można to w łatwy sposób ustalić na podstawie stosownych dokumentów. Tutaj pojawia się problem. Bardzo często zdarza się, że polscy kierowcy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczą usługi kierowania pojazdem wyłącznie na rzecz jednego podmiotu, który to powierza im swój pojazd. To prowadzi do wniosku, że tego typu stosunek prawny nosi cechy stosunku pracy.

We Francji przedsiębiorcy nie praktykują świadczenia pracy na podstawie umów cywilnoprawnych. Może się zatem zdarzyć, że organy francuskie uznają, iż w przypadku kierowców samozatrudnionych korzystających z pojazdu przedsiębiorstwa transportowego oraz zatrudnionych na bazie umowy zlecenia mamy do czynienia z nielegalnym zatrudnieniem. Wówczas firma transportowa może ponieść z tego tytułu konsekwencje.

Bartłomiej Muc, prawnik, ekspert z zakresu czasu pracy kierowców, współwłaściciel Kancelarii Transportowej KOBEN

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Opinie czytelników

data:

Loi Macron to jednak bardziej komplikuje niż ułatwia komukolwiek cokolwiek. Dobrze, że na razie nie robią aż takiego przesiewu na drogach- na wszelki wypadek jest parę zasad których warto się trzymać. https://plusgps.eu/pl/loi-macron-jak-sie-nie-dac-poradnik/

Ocena użytkownika:
5
Zgłoś naruszenie regulaminu

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [nlid] => 4094 [uid] => j [lin] => e_164252 [docId] => 39172 )
Array ( [nlid] => 4094 [uid] => j [lin] => e_164252 [docId] => 39172 )

Array ( [nlid] => 4094 [uid] => j [lin] => e_164252 [docId] => 39172 )