Loi Macron – sprawdź, jakich przewozów nie dotyczy

Autor: Małgorzata Skonieczna
Data: 13-02-2017 r.

Jeśli przedsiębiorca świadczy okazjonalny transport międzynarodowy, w przypadku którego punktem początkowym jest terytorium Polski, a punktem docelowym Francja, nie podlega przepisom o oddelegowaniu, jeżeli na trasie nie zabiera ani nie wysadza innych dodatkowych osób.

Kierowca musi jednak zostać wyposażony w formularz przejazdu (dokument kontrolny), którego wzór został zamieszczony w załączniku I do rozporządzenia (WE) 361/2014 Komisji, ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1073/2009 w odniesieniu do dokumentów dotyczących międzynarodowego autokarowego i autobusowego przewozu osób. W przeciwnym wypadku dany przewóz może zostać potraktowany przez francuskie służby kontrolne jako usługa kabotażu. Podobnie jak przewozy międzynarodowe może być świadczony jedynie okazjonalnie.

Jeśli kierowca nie będzie miał przy sobie wymienionego formularza i służby kontrolne uznają ten przewóz za kabotaż, mogą nałożyć na przewoźnika za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących delegowania pracowników do pracy na terenie Francji:

  • grzywnę klasy 4 w wysokości maksymalnie 750 euro,

  • grzywnę klasy 3 w wysokości maksymalnie 450 euro,

  • karę administracyjną w wysokości maksymalnie 2.000 euro.

Kara administracyjna nie może być jednak nałożona równocześnie z grzywną.

Jeśli interesują Cię tematy płac minimalnych w poszczególnych krajach Europy, sięgnij koniecznie po poradnik „Firma transportowa”.

 

Małgorzata Skonieczna, aplikant radcowski z Kancelarii Radcy Prawnego Cezary Młotek

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40020 )
Array ( [docId] => 40020 )