Rejestracja zagranicznych aut

Autor: Michał Petranik
Data: 22-04-2014 r.

Proces rejestracji pojazdów sprowadzanych z innych państw członkowskich ma być uproszczony. Nie będzie trzeba wykonywać dodatkowych badań technicznych w kraju oraz tłumaczyć dokumentów. Takie są założenia nowego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady.

Do zarejestrowania w polskim urzędzie auta sprowadzonego z innego kraju wystarczy dowód rejestracyjny i umowa kupna-sprzedaży. Dane takiego pojazdu mają być automatycznie uznawane przez organy drugiego państwa podczas rejestracji.

Z drugiej strony automatyczne uznawanie ważności dokumentów i badań technicznych z innego kraju spowoduje, że auto, które nie przeszło przeglądu technicznego i nie zostało dopuszczone do ruchu np. we Francji, nie będzie ponownie zarejestrowane w Polsce. Zakaz ten może sprawić, że zza zachodniej granicy przestaną przyjeżdżać lawety z pojazdami

Minusem nowego rozwiązania może być obniżenie jakości badań technicznych. W poszczególnych krajach unijnych nie ma jednolitych wymagań dla rejestrowanych pojazdów. Różny jest też zakres przeglądów. Może zatem dojść do sytuacji, w której polskie organy, będą musiały zarejestrować pojazd z państwa, w którym te wymogi są mniej wygórowane.

Takim przypadkom ma zapobiegać regulacja pozwalająca na odmowę rejestracji samochodu zniszczonego, poważnie uszkodzonego lub kradzionego. Nie ma jednak pewności, że mechanizm ten będzie szczelny.

Przepisy rozporządzenia mają wyeliminować praktykę rejestrowania pojazdów w innych krajach UE ze względu na niższe podatki lub mniej restrykcyjne kryteria przeprowadzania przeglądów technicznych. Decydujące w tym zakresie ma być miejsce zamieszkania lub siedziby przedsiębiorcy.

Ma zostać rozwiązany także problem cofania liczników.

Do wprowadzenia automatycznej wymiany danych w zakresie rejestracji samochodów ma być wykorzystany system Eucaris. Obecnie służy do wymiany danych dotyczących pojazdów, praw jazdy oraz polis ubezpieczeniowych.

Głosowanie nad projektem miało odbyć się 15 kwietnia 2014 r., jednak toczyła się tylko debata w tej sprawie. Gdy projekt rozporządzenia zostanie przegłosowany przez Parlament Europejski i zatwierdzi go Rada, nowe reguły zaczną obowiązywać w ciągu 3 lat od dnia wejścia rozporządzenia w życie.

Źródło:

projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie uproszczenia przenoszenia w ramach jednolitego rynku pojazdów silnikowych zarejestrowanych w innym państwie członkowskim.

Michał Petranik, prawnik, starszy asystent WSA w Warszawie, specjalista w zakresie transportu drogowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34711 )
Array ( [docId] => 34711 )

Array ( [docId] => 34711 )