Ryczałt za nocleg nie może być niższy niż określony w przepisach

Autor: Joanna Kaleta
Data: 30-08-2014 r.

Pracodawca może jedynie zmienić kwotę limitu za nocleg kierowcy w ciężarówce na większą. Nie może ustalić w regulaminie wynagradzania kwoty ryczałtu za granicą inną niż 25% limitu z rozporządzenia, np. w wysokości 10 euro.

Obowiązujące w firmie akty wewnątrzzakładowe (np. regulamin pracy lub regulamin wynagradzania) nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż przepisy Kodeksu pracy oraz określające należności pracowników z tytułu podróży służbowych, czyli rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej.

 

Prywatny pracodawca nie może zatem ustalić niższych należności z tytułu krajowej oraz zagranicznej delegacji (głównie diety, ale także ryczałty za nocleg) niż zawarte w rozporządzeniu w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju.

W regulaminie wynagradzania nie można więc określić wysokości ryczałtu za nocleg kierowcy na poziomie niższym niż wynikający z wymienionego rozporządzenia. Tym samym kwota np. 10 euro byłaby mniej korzystna dla kierowcy niż te wskazane w rozporządzeniu. Natomiast zawsze można tę kwotę określić korzystniej, np. w kwocie 30% wskazanych w przepisach limitów kwot ryczałtów za nocleg.

Joanna Kaleta, prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35618 )
Array ( [docId] => 35618 )