Skuteczne uzyskanie odszkodowania

Data: 14-09-2013 r.

Znajomość podstaw prawa cywilnego może przydać się nie tylko przy zawieraniu umów zakupu czy leasingu pojazdów, ale także w sytuacji wypadku z udziałem auta flotowego. Pomoże skutecznie uzyskać odszkodowania.

Najpowszechniejszą formą potwierdzenia wypadku jest zgłoszenie go na Policję, kiedy sprawca nie przyznaje się do winy lub, gdy wypadek spowodował nieustalony sprawca. Obowiązek udowodnienia szkody obejmuje także dowiedzenie jej rodzaju i wysokości. W przypadku samego uszkodzenia pojazdu oczywiste będą koszty jego naprawy, jednak nie wyczerpuje to wszystkich możliwości. Można np. wynająć pojazd zastępczy, za który powinien zapłacić ubezpieczyciel sprawcy.

 

Jeżeli na skutek wypadku nie dojdzie do podpisania cennego kontraktu, towar lub usługa nie zostanie dostarczona w umówionym czasie do adresata, który zastosuje karę umowną lub powstanie inna konsekwencja finansowa, może to być podstawą do domagania się odszkodowania od ubezpieczyciela sprawcy wypadku.

Należy gromadzić dowody potwierdzające majątkowe i niemajątkowe konsekwencje uszkodzeń ciała kierowcy i pasażerów pojazdu. Te pierwsze to:

  • wydatki na wizyty i badania lekarskie oraz dojazdy na nie,
  • zakup leków, środków opatrunkowych, sprzętu ortopedycznego,
  • opłaty za zabiegi rehabilitacyjne itd.

Aby uzyskać refundację tych wydatków, należy mieć wszelkie rachunki. Bez nich ubezpieczyciel odmówi wypłaty w tej części lub wypłaci ryczałt, zazwyczaj nie pokrywający rzeczywistych kosztów. Jeszcze ważniejsze jest gromadzenie dowodów potwierdzających niemajątkowe konsekwencje uszkodzeń ciała. Brak niezwłocznego zgłoszenia się do lekarza może w najlepszym wypadku skutkować utrudnieniem w uzyskaniu odszkodowania, w najgorszym – uniemożliwić skuteczne wykazanie, że urazy powstały w wypadku.

Zgłoszenie szkody

Przystąpienie do naprawy samochodu wymaga umożliwienia ubezpieczycielowi oszacowania szkód i następuje w krótkim czasie od wypadku. Inaczej bywa ze zgłoszeniem szkody na osobie. Wynika to z przekonania, że szkodę można zgłosić dopiero po zakończeniu leczenia, lub braku informacji o długości terminów przedawnienia.

W zależności od konsekwencji wypadku terminy te wynoszą od trzech do nawet dwudziestu lat, co nie znaczy, że nie warto z roszczeniami wystąpić wcześniej. Podstawową korzyścią, jaka z tego wynika, jest możliwość uzyskania dodatkowych środków na leczenie i rehabilitację. Odszkodowanie od ubezpieczyciela OC składa się z:

  • refundacji kosztów leczenia,
  • zwrotu utraconych zarobków,
  • zwrotu kosztów opieki, renty, czy zadośćuczynienia.

Po wystąpieniu z jednym z roszczeń można formułować kolejne, a nawet powiększyć już zgłoszone. W przypadku poważnych szkód proces ich likwidacji może trwać lata i sukcesywnie wypłacane odszkodowania mogą stanowić stałe źródło finansowania leczenia.

Terminy wypłaty

Zdarza się, że pomimo dobrego udokumentowania i niezwłocznego zgłoszenia się do ubezpieczyciela, oczekiwanie na wypłatę odszkodowania przeciąga się w nieskończoność. Ubezpieczyciel powinien wypłacić odszkodowanie w terminie do 30 dni od otrzymania zawiadomienia o szkodzie. Jeżeli w tym czasie nie będzie w stanie tego zrobić, powinien dokonać wypłaty w ciągu 14 kolejnych dni.

W przypadku bardziej skomplikowanych przeszkód ubezpieczyciele w ciągu miesiąca ograniczają się do wypłaty tzw. kwoty bezspornej odszkodowania (części, która jest udokumentowana w sposób nie budzący wątpliwości). Jeżeli nie ma podstaw do jej wypłaty, ubezpieczyciel powinien o tym poinformować na piśmie.

Jedyna sytuacja, w której możemy dłużej czekać, to konieczność uzyskania dokumentacji z toczącego się procesu karnego przeciwko sprawcy. To się może zdarzyć, jeżeli ubezpieczyciel nie będzie w stanie zrekonstruować przebiegu wypadku.

Rzetelne informacje i dowody

Decyzje o odmowie wypłaty odszkodowania bywają napisane niezrozumiałym językiem albo pomijają okoliczności wskazywane w zgłoszeniu szkody, powołując się na nieznane fakty. Jeżeli ubezpieczyciel odmawia wypłaty roszczeń, powinien na piśmie wskazać, dlaczego uznał nasze twierdzenia za niewiarygodne oraz przedstawić swoje dowody.

Można również żądać od ubezpieczyciela, aby przedstawił dokumenty, na które się powołuje. Ma obowiązek przedstawić je do wglądu w swojej siedzibie oraz przesłać np. drogą elektroniczną.

Podpisywanie ugody

Ugoda jest trzecią formą uzyskania odszkodowania. Rozwiązanie to pozwala szybko uzyskać należne świadczenia. Poszkodowany na rzecz ubezpieczyciela może zrzec się wszelkich dalszych roszczeń wynikających z wypadku. W przypadku niektórych szkód ich całkowite oszacowanie bezpośrednio po wypadku okazuje się trudne.

Łatwo można ustalić, ile będzie kosztowała naprawa samochodu. Trudniej już powiedzieć, czy po poważnych obrażeniach ciała kolejne zabiegi doprowadzą do dawnej sprawności i czy uda się wrócić do pracy. Wysokości odszkodowań za szkody osobowe wynoszą od kilkuset złotych do miliona złotych dla jednej osoby.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 32339 )
Array ( [docId] => 32339 )