Upewnij się, czy wypłacasz kierowcom ryczałty za noclegi według właściwej stawki

Autor: Bartłomiej Muc
Data: 21-12-2016 r.

Czy można wypłacać ryczałty za nocleg (jeżeli kierowca nie przedłoży faktury) w wysokości, jaką określono dla podróży krajowej (150%), czy trzeba je płacić według limitów dla zagranicznej podróży służbowej (25%). W tym artykule podpowiadamy, jakie jest prawidłowe rozwiązanie.

Stawka za dietę zagraniczną może być taka sama, jak za krajową. W firmach prywatnych można bowiem ustalić własne stawki diet z tytułu podróży zagranicznych pracowników. Trzeba to jednak zapisać w dokumentacji wewnętrznej firmy, np. w układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania lub umowie o pracę z kierowcą.

W przepisach nie określono, czym się kierować przy ustalaniu, jakie kwoty będą obowiązywały w danej firmie. Trzeba tylko pamiętać, że dieta za dobę podróży poza granicami kraju nie może być niższa niż dieta z tytułu podróży służbowej na terenie Polski.

Niestety w przypadku ryczałtów za nocleg podczas zagranicznej podróży służbowej ich wysokość określają przepisy art. 775 § 3—5 Kodeksu pracy. Za każdy nocleg podczas podróży zagranicznej pracownikowi przysługuje zwrot kosztów w wysokości stwierdzonej rachunkiem, w granicach limitu określonego w poszczególnych państwach w załączniku do rozporządzenia. Jeżeli pracodawca zapewnia pracownikowi bezpłatny nocleg w mieszkaniu wynajętym na te cele przez firmę, wówczas zwrot kosztów za nocleg (lub ryczałt za nocleg w wysokości 25% limitu) nie przysługuje.

Warto dodać, że jest planowana zmiana przepisów w tym zakresie, aby można było regulować wysokość nie tylko diety, ale również ryczałtu za nocleg.

Bartłomiej Muc, specjalista z zakresu czasu pracy kierowców, współwłaściciel Kancelarii Transportowej KOBEN

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39854 )
Array ( [docId] => 39854 )