Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu także dla nowego kierowcy

Data: 26-05-2015 r.

Przepisy ustawy o czasie pracy kierowców nie precyzują wszystkich kwestii związanych z zaświadczeniem o nieprowadzeniu pojazdu. Przede wszystkim nie do końca wiadomo, kto powinien ten dokument wystawić. A musi go mieć także nowo zatrudniony kierowca.

Przepisy mówią tylko, że zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu może wystawić przedsiębiorca. Do reprezentowania firmy upoważniony jest sam właściciel (w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej), wspólnicy spółek osobowych lub osoby zarządzające firmą wskazane w Krajowym Rejestrze Sądowym. Te osoby również mogą wystawić kierowcy ten dokument, ale nie tylko one.

Określenie osób upoważnionych do wystawiania zaświadczenia o nieprowadzeniu pojazdu może wynikać zarówno ze szczególnego rodzaju upoważnienia (pełnomocnictwo szczególne), jak i innych uregulowań wewnętrznych firmy, np. z zakresu obowiązków na danym stanowisku. Udzielenie upoważnienia wiąże się z ponoszeniem odpowiedzialności za niewystawienie dokumentu lub błędne wystawienie.

Podczas kontroli na drodze kierowca musi udokumentować dzień kontroli oraz 28 dni wstecz. Wobec tego nowy kierowca musi mieć również wystawione zaświadczenie. Od kierowcy należy odebrać oświadczenie o aktywności w okresie podlegającym kontroli. Jeżeli kierowca złoży oświadczenie, że w tym czasie nie prowadził pojazdu, to nie ma większego problemu.Sprawa komplikuje się, gdy kierowca wykonywał w tym czasie przewozy.

Dlatego chcąc prawidłowo wystawić dokument, trzeba dokładnie ustalić okresy aktywności kierowcy. Można zrobić to przez odczyt karty kierowcy lub zażądać od kierowcy kopii wykresówek z poprzedniej firmy (kierowca ma prawo do otrzymania kopii wykresówek z poprzedniej firmy, natomiast nie otrzyma oryginałów). Ważne jest także zaznaczenie rubryki numer 11 w świadectwie działalności kierowcy, która określa okres, od którego kierowca jest zatrudniony w danej firmie.

Adam Janus, prawnik, ekspert z dziedziny transportu drogowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37219 )
Array ( [docId] => 37219 )