Zmiany w szkolnictwie wyższym zatwierdzone przez Prezydenta

Kategoria:
Data: 16-05-2022 r.

Prawo o szkolnictwie wyższym zostało znowelizowane. Prezydent zatwierdził zmiany, podpisując ustawę wprowadzającą nowe regulacje dotyczące przede wszystkim działania szkół doktorskich, postępowań awansowych oraz konsekwencji wyników oceny działalności naukowej. 

Nowe przepisy wejdą w życie 14 dni od dnia ogłoszenia. Jakie zmiany w szkolnictwie wyższym nas czekają? 

Negatywna ocena działalności naukowej

 

Jeżeli określone podmioty otrzymały kategorię B, która oznacza, że nie spełniają już warunków do prowadzenia szkoły doktoranckiej, nowe przepisy dają im możliwość dalszego funkcjonowania. Co prawda nie mogą już prowadzić rekrutacji ani kształcić nowych doktorantów, jednak będą miały możliwość dokończyć kształcenie doktorantów, którzy są już w trakcie studiów. 

Analogiczne rozwiązanie jest przewidziane dla podmiotów, które uzyskają kategorię B dla jednej dyscypliny. Zachowają one status szkoły doktorskiej, jednak w tej konkretnej dyscyplinie będą mogły jedynie dokończyć już rozpoczęte kształcenie. 

Rada Doskonałości Naukowej określi jaki podmiot będzie kontynuował przewody doktorskie w przypadku gdy szkoła otrzyma kategorię C. 

Habilitacja

Postępowanie podmiotów, które utraciły prawo do nadawania stopnia doktora habilitowanego będzie zależało od tego, czy ta utrata nastąpiła zanim powołano komisję habilitacyjną. Jeżeli tak - Rada Doskonałości Naukowej przekaże prowadzenie postępowania wybranemu podmiotowi. Jeśli jednak komisja została powołana zanim podmiot utracił możliwość nadawania stopnia doktora habilitowanego, wówczas komisja ta będzie mogła kontynuować swoją pracę. Jednak uchwała, którą podejmie wraz z całą dokumentacją związaną z postępowaniem, będzie przekazana podmiotowi wskazanemu przez Radę Doskonałości Naukowej i to ten podmiot podejmie decyzję o przyznaniu stopnia doktora habilitowanego. 

Co z doktorantem likwidowanej szkoły? 

Jeśli szkoła doktorska będzie likwidowana, to podmiot ją prowadzący ma obowiązek zadbać o doktorantów tej szkoły.  Możliwe są w tym przypadku różne rozwiązania.
1) Podmiot o którym mowa może uzyskać zgodę doktoranta na przeniesienie go do innej szkoły doktorskiej
2) Jeżeli doktorant nie wyraża zgody na przeniesienie do innej szkoły, albo nie ma możliwości podjęcia kształcenia w innej szkole, podmiot prowadzący likwidowaną szkołę jest zobligowany do pokrycia kosztów postępowania w sprawie nadania stopnia doktora w trybie eksternistycznym. Uchylenie się od tego obowiązku grozi karą pieniężną nakładaną przez ministra właściwego ds. szkolnictwa wyższego. 

Rozpoczęte przewody doktorskie

Termin zakończenia przewodów doktorskich, które zostały wszczęte podczas obowiązywania przepisów ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki został przesunięty. Zgodnie z przyjętą nowelizacją, doktoranci mają czas do 31 grudnia 2023 r. aby je zakończyć. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Ministerstwa Edukacji i Nauki - portal gov.pl
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie Prezydenta RP - prezydent.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41804 )
Array ( [docId] => 41804 )