Szacowanie wartości zamówienia na usługi projektowe

Data: 19-12-2013 r.

Szacując wartość zamówienia na usługi projektowe zamawiający jest zobowiązany wziąć pod uwagę wszystkie usługi tego rodzaju, niezależnie od tego jakich i ilu obiektów dotyczą.

Podstawowymi przepisem obowiązującym zamawiającego w takim przypadku będzie treść art. 32 ustawy Pzp, przy czym szczególnie należy wskazać na zakaz wynikający z ust. 2 przywołanego przepisu, a mianowicie na zakaz dzielenia zamówienia na części oraz zaniżania jego wartości w celu ominięcia stosowania przepisów ustawy Pzp.

Jednocześnie podkreślić trzeba, że przepisy ustawy Pzp nie wskazują w jaki sposób należy sumować i łączyć zamówienia, aby uniknąć zarzutu ich dzielenia. W tym celu należy posiłkować się opiniami Urzędu Zamówień Publicznych, w których od kilku lat prezentowane jest jednolite stanowisko, a mianowicie, w świetle tych opinii, żeby sprawdzić, czy zamawiający ma do czynienia z jednym czy też z kilkoma różnymi zamówieniami należy zweryfikować łączne zaistnienie tzw. trzech tożsamości:

 1. tożsamość przedmiotowa zamówienia (trzeba sprawdzić, czy będące przedmiotem zamówienia dostawy, usługi czy też roboty budowlane są zamówieniami tożsamymi lub bardzo podobnymi do siebie);

 2. tożsamość czasowa zamówienia (zamawiający musi zweryfikować pełen zakres danych zamówień finansowanych i udzielanych w znanej zamawiającemu perspektywie czasowej, np. rok budżetowy, okres trwania projektu);

 3. tożsamość wykonawcy (zamawiający musi sprawdzić, czy istnieje możliwość wykonania zamówienia przez jednego – tego samego wykonawcę).

  Jeżeli w konkretnym przypadku zostaną spełnione łącznie trzy powyższe tożsamości, to w myśl prezentowanego stanowiska UZP, zamawiający ma do czynienia z jednym zamówieniem i jest on wówczas zobowiązany do zsumowania wartości takich zamówień w celu wyboru odpowiedniej procedury w określonym progu.

  Analizując zamówienia na usługi projektowe, to jeżeli będą one do wykonania w tym samym czasie (w danym roku), wówczas zaistnieją łącznie trzy tożsamości, gdyż w tym przypadku dwie pozostałe tożsamości również istnieją (podmiotowa i wykonawcza). Nie ma bowiem wątpliwości, że usługi projektowe, niezależnie od tego którego budynku będą dotyczyć, są usługami tożsamymi (takimi samymi lub bardzo podobnymi) a ponadto, krąg potencjalnych wykonawców przedmiotowych usług jest taki sam.


  Tagi: uzp

  Zaloguj się, aby dodać komentarz

  Nie masz konta? Zarejestruj się »

  Polecamy kancelarię:

  • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

   ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

   Wyświetl wizytówkę
  • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

   ul. Słupecka 9/1, Gdynia

   Wyświetl wizytówkę
  • Kancelaria MERITUM

   ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

   Wyświetl wizytówkę
  • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

   Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

   Wyświetl wizytówkę
  • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

   ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

   Wyświetl wizytówkę
  • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

   ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

   Wyświetl wizytówkę
  • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

   ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

   Wyświetl wizytówkę
  • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

   Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

   Wyświetl wizytówkę
  • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

   ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

   Wyświetl wizytówkę
  • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

   ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

   Wyświetl wizytówkę
  Array ( [docId] => 33658 )
  Array ( [docId] => 33658 )

  Array ( [docId] => 33658 )