Przetargi poniżej 30.000 euro – nie trzeba będzie stosować ustawy Pzp

Data: 04-02-2014 r.

Już niedługo możemy spodziewać się kolejnych zmian przepisów prawa zamówień publicznych. Dotyczą one długo oczekiwanego zwiększenia progu stosowania ustawy Pzp oraz „uwolnienia” przetargów naukowo-badawczych oraz kulturalnych. Obecnie nad rządowym projektem trwają prace w Sejmie.

Czekają nas podwyższenie kwoty wartości zamówienia lub konkursu decydującej o obowiązku stosowania procedur określonych w Prawie zamówień publicznych. Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw (druk 1638 oraz 2061) przewiduje, że przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych nie trzeba będzie stosować do przetargów, których wartość nie przekracza kwoty 30.000 euro. Oznacza to podwyższenie obecnie obowiązującego progu o ponad połowę – aktualnie wynosi on 14.000 euro.

W projekcie proponuje się również wyłączenie spod reżimu ustawy Pzp zamówień naukowych oraz dotyczących działalności kulturalnej o wartości mniejszej niż progi unijne. Wyłączenie, w zakresie nauki, będzie odnosić się tylko zamówień, których przedmiotem są dostawy lub usługi służące wyłącznie do celów prac badawczych, eksperymentalnych, naukowych lub rozwojowych. Jednak ich celem nie może być osiągnięcie zysku lub pokrycie kosztów badań lub rozwoju.

Natomiast, wyłączenie w zakresie kultury, dotyczy jedynie zamówień, których przedmiotem są dostawy lub usługi z zakresu działalności kulturalnej związanej z organizacją wystaw, koncertów, konkursów, festiwali, widowisk, spektakli teatralnych, przedsięwzięć z zakresu edukacji kulturalnej lub z gromadzeniem zbiorów muzealnych. W przypadku tych zamówień zastrzega się, że nie mogą one służyć wyposażaniu zamawiającego w środki przeznaczone do bieżącej obsługi jego działalności.

Pomimo tego, że do wskazanych zamówień nie trzeba będzie stosować ustawy Pzp to nie oznacza to, że zamawiający będą mieli pełną dowolność.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak wygrywać przetargi

pobierz

Opis przedmiotu zamówienia

pobierz

5 najważniejszych zmian w nowelizacji Prawa zamówień publicznych

pobierz

Jak stosować nowe przepisy Prawa zamówień publicznych?

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33666 )
Array ( [docId] => 33666 )