Zasady zamówień publicznych - uproszczenia z zielonej księgi

Data: 23-03-2022 r.

Wprowadzenie zielonej księgi certyfikacji do zasad zamówień publicznych, ma być kolejnym krokiem na drodze do ułatwiania tej skomplikowanej procedury. Pierwszym było wprowadzenie polityki zakupowej państwa. 

Certyfikacja wymaga regulacji ustawowej. Musi więc powstać projekt, określający jej zakres i zasady udzielania certyfikatów oraz możliwości posługiwanie się nimi. 

Ustawa dotycząca certyfikacji ma być odrębnym aktem prawnym wobec Prawa zamówień publicznych, choć zapewne wpłynie także na jego kształt i akty wykonawcze do niego. Ma zawierać upoważnienie do wydawania aktów wykonawczych. Mają kształtować tzw. certyfikację pozytywną i dotyczyć kategorii i podkategorii zamówień wraz z przypisaniem określonych dla nich wymagań dla wykonawców. 

Odpowiedzialność zamawiającego i żmudna praca wykonawcy

Aby można było wziąć udział w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, potencjalny wykonawca musi złożyć cały komplet dokumentów potwierdzających spełnienie przez niego wszystkich warunków. Musi więc udowodnić m.in. że: nie był skazany, nie zamierza zakłóceń konkurencji, nie ma zaległości podatkowych, ani  składkowych w ZUS. Dodatkowo musi także wykazać swoją zdolność do występowania w obrocie gospodarczym, uprawnienia do prowadzenia działalności, swoją sytuację finansową oraz zawodową. Wykonawca musi przedstawić wszystkie dokumenty, które zostały wskazane w specyfikacji warunków zamówienia. Jest to spory plik. I nie ma możliwości uproszczenia tego swoistego "postępowania dowodowego", a to czasochłonne i żmudne. 

Tego rodzaju przeszkody formalne są najczęstszą przyczyną niemożliwości udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia. Jest to także niekomfortowe dla zamawiającego, który za każdym razem musi wszystkie te dokumenty oraz ich poprawność zweryfikować. A zatem odpowiedzialność za wybór kandydata na wykonawcę, spoczywa na zamawiającym.  

Co zmieni certyfikacja? 

Każdorazowy proces zbierania dokumentów do każdego zamówienia i ich weryfikację ma zastąpić certyfikat. To on będzie potwierdzał, że wykonawca ma możliwość brania udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, czyli że nie zachodzą wobec niego żadne podstawy wyłączenia oraz że ma odpowiednią kadrę, zaplecze, doświadczenie etc. do realizacji zamawianego przedsięwzięcia. Przewiduje się dwa poziomy certyfikatów. 

Ważne: Certyfikat może zostać użyty na potrzeby wielu postępowań o udzielenie zamówienia publicznego. 

Tym samym odpada konieczność wielokrotnego kompletowania dokumentów. Zamawiający zostaje zwolniony z odpowiedzialności za weryfikację tych dokumentów za każdym razem, gdy udziela zamówienia. Dokona tego akredytowana jednostka certyfikująca. 

Certyfikaty będą związane z domniemaniem, że wykonawca spełnia wymogi kwalifikacji podmiotowej, w określonym w certyfikacie zakresie. 

Certyfikacja będzie dobrowolna dla wykonawców. Będzie to ich uprawnienie, a nie obowiązek. Korzystając z tego uprawnienia niewątpliwie oszczędzają wiele czasu. Nie będą musieli składać wyjaśnień ani gromadzić dokumentów przy każdym zamówieniu. To z pewnością przełoży się również na koszty udziału w zamówieniach publicznych. Zdaniem Ministerstwa Rozwoju i Technologii, certyfikat będzie także dodatkowym symbolem profesjonalizmu. 

Zamawiający także zyskują ogrom czasu, który dotychczas muszą poświęcać na weryfikację wszystkich dokumentów. Z certyfikatami będą mogli polegać na odpowiednio przygotowanych do tego zadania jednostkach, które mają pracowników z odpowiednim zapleczem merytorycznym. Ryzyko związane z nieprawidłową oceną oferty - a tym samym odpowiedzialność za to - zniknie z ich pracy. 

Konsultacje związane z Zieloną Księgą Certyfikacji trwają od 15 marca do 14 kwietnia. 

Ministerstwo zakłada, że w pierwszej części 2023 r certyfikacja wejdzie już w życie. Ma być jednym z wielu kroków do tego, by procedura zamówień publicznych przestała być nadmiernie rozbudowaną formalnością, a stała się efektywnym środkiem do realizacji strategicznych celów państwa - zaznaczył wiceminister rozwoju i technologii przedstawiając zamiar wprowadzenia zielonej księgi. 

Źródło:

Informacja zamieszczona na oficjalnym portalu Ministerstwa Rozwoju i Technologii - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak wygrywać przetargi

pobierz

Opis przedmiotu zamówienia

pobierz

5 najważniejszych zmian w nowelizacji Prawa zamówień publicznych

pobierz

Jak stosować nowe przepisy Prawa zamówień publicznych?

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41512 )
Array ( [docId] => 41512 )