Zerowe dokumenty rozliczeniowe przekazywane do ZUS

Kategoria: Dokumentacja ZUS
Data: 22-03-2013 r.

Nieskładanie comiesięcznych zerowych deklaracji i raportów imiennych, np. gdy w danym miesiącu osobom ubezpieczonym nie wypłacono żadnych wynagrodzeń, jest błędne.

Zdarza się tak najczęściej, gdy zawierana jest umowa zlecenia na kilka miesięcy, która przewiduje wypłatę wynagrodzenia dopiero po jej zakończeniu. Podobna sytuacja występuje, gdy firma zatrudnia pracownika w danym miesiącu, a wynagrodzenie za ten miesiąc wypłacane jest tej osobie w następnym miesiącu. W tym przypadku dotyczy to przede wszystkim pierwszego miesiąca zatrudnienia.

Załóżmy, że firma podpisała umowę zlecenia z osobą na okres od 1 grudnia 2012 r. do 28 lutego 2013 r. Przewidziano, że wynagrodzenie zostanie wypłacone w ostatnim dniu realizacji umowy, tj. 28 lutego. Osoba ta nie była ubezpieczona z innego tytułu, więc zgłoszono ją od 1 grudnia 2012 r. do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZUA. Wcześniej firma nikogo nie zatrudniała, w związku z tym po zatrudnieniu zleceniobiorcy dokonała również zgłoszenia płatnika składek na druku ZUS ZPA.

Za każdy miesiąc podlegania zleceniobiorcy ubezpieczeniom, w terminie obowiązującym danego płatnika, należy przekazywać do ZUS komplet dokumentów rozliczeniowych składający się z deklaracji ZUS DRA i raportu imiennego ZUS RCA.

W miesiącach, w których nie wypłacano zleceniobiorcy wynagrodzenia, w polach dotyczących podstaw wymiaru składek i kwot składek deklaracji i raportów imiennych ZUS RCA powinny być wpisanie wartości „0,00”. W dokumentach rozliczeniowych za luty 2013 r. trzeba wykazać już rozliczenie składek należnych od wypłaconego wynagrodzenia.

Podstawa prawna:

  • art. 41 ust. 1, art., 46, art., 47 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.).

Andrzej Wilczyński, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32538 )
Array ( [docId] => 32538 )

Array ( [docId] => 32538 )