Wypłata polskich emerytur dla osób z Ukrainy

Data: 02-03-2022 r.

Osoby, które otrzymywały polską emeryturę lub rentę na ukraiński rachunek bankowy mogą poprosić o wypłatę należnego świadczenia w Polsce. Dotyczy to świadczeń wypłacanych na podstawie umowy o zabezpieczeniu społecznym zawartej między Polską i Ukrainą. 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje na swojej stronie, że osoby, które nie mogą odebrać swojego świadczenia z powodu toczącej się na Ukrainie wojny, mogę prosić o przekierowanie go na inny rachunek bankowy - zarówno w Polsce, jak i w innym państwie, w którym aktualnie przebywają.  

Jak zmienić rachunek bankowy do wypłaty emerytury?

 

Wniosek o zmianę rachunku do wypłaty emerytury lub renty można złożyć w dowolnej placówce ZUS w Polsce. Można także wysłać go za pośrednictwem poczty do Wydziału Realizacji Umów Międzynarodowych w Oddziale ZUS w Rzeszowie. Osoby które przebywają w innym państwie, mogą także zgłosić się do instytucji zajmującej się zabezpieczeniem społecznym w tym państwie i tam poprosić o pomoc. 

Ważne!
Emerytura lub renta będzie wypłacana na nowy rachunek od momentu w którym świadczenie nie było pobierane Ukrainie. 

Kto otrzymywał polską emeryturę w Ukrainie?

Umowa o zabezpieczeniu społecznym między Polską i Ukrainą obowiązuje od 2012 r. Dotyczy ona osób, które pracowały zarówno w Polsce jak i w Ukrainie, w szczególności pracowały na podstawie umowy o pracę, bądź prowadziły własną działalność. Osoby takie pracowały w jednym państwie -  gdzie nabyły prawo do świadczeń, a mieszkają w innym. Są też tacy, którzy uprawnienia do świadczeń nabyli zarówno w Polsce jak i w Ukrainie. 

Zgodnie z umową, jeśli komuś przysługuje świadczenia na podstawie ustawodawstwa jednego ze wskazanych państw, to nie może ono ulec zmniejszeniu, ani być zawieszone czy wstrzymane tylko dlatego, że taka osoba zdecydowała się mieszkać na terytorium drugiej strony umowy. Nie dotyczy to jedynie zasiłków dla bezrobotnych. 

Osoba mieszkająca na terytorium Ukrainy może wybrać sposób wypłaty polskiego świadczenia składając odpowiedni wniosek EZZ, w którym decyduje czy jej emerytura bądź renta ma być wypłacana na rachunek ukraiński, polski czy dostarczana do wskazanej w Polsce osoby. 

Warto pamiętać, że w przypadku zmiany sposobu wypłaty ze względu na działania wojenne i brak możliwości odebrania świadczenia z rachunku Ukraińskiego, nie ma potrzeby składania sformalizowanych wniosków. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41329 )
Array ( [docId] => 41329 )