Zmiany w emeryturach i rentach coraz bliżej

Autor: Kostecka Anna
Data: 11-05-2012 r.

Ostatnio jest bardzo głośno o zmianach w systemie emerytalnym. Projekty nowelizujące ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawę o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych wywołują sporo kontrowersji. Co nas zatem czeka w przypadku uchwalenia obu projektów?

Wydłużenie wieku emerytalnego

Celem projektu zmian w ustawie o emeryturach i rentach z FUS jest przede wszystkim wydłużenie i zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 lat.

Projekt zmian w ustawie o emeryturach i rentach z FUS zakłada ponadto możliwość przejścia na wcześniejszą, tzw. częściową emeryturę.

Uwaga!

Z tego prawa mogłyby skorzystać kobiety w wieku 62 lat z co najmniej 35-letnim stażem ubezpieczeniowym, który obejmowałby okresy składkowe i nieskładkowe. Poza tym prawo do przysługiwałoby mężczyznom, którzy ukończyli 65 lat i mają co najmniej 40 lat stażu ubezpieczeniowego. Częściowa emerytura stanowiłaby 50% pełnej kwoty emerytury z FUS.

Zrównanie okresu składkowego i nieskładkowego

Propozycja rządowa dotyczy także zrównania okresu składkowego i nieskładkowego warunkującego prawo do podwyższenia świadczenia emerytalnego do kwoty emerytury minimalnej. Projekt zakłada podwyższanie z 20 do 25 lat okresu składkowego i nieskładkowego, uprawniającego kobiety do otrzymywania emerytury minimalnej. Docelowy staż na poziomie 25 lat zostałby osiągnięty po 31 grudnia 2021 r.

Zmiany w emeryturach mundurowych

Jak przewiduje projekt, którego autorem jest resort spraw wewnętrznych funkcjonariusz mundurowy miałby nabywać uprawnienia emerytalne po 55. roku życia pod warunkiem, że przepracował 25 lat.

Warto zwrócić uwagę, że obecnie nabycie praw emerytalnych służb mundurowych nie zależy od wieku, ale stażu pracy - wystarczy 15 lat.
Projekt nowelizacji przewiduje, że po 25 latach służby emerytura będzie wynosić 60% podstawy jej wymiaru i wzrastać ma o 3% za każdy kolejny rok służby. Maksymalna emerytura nie będzie mogła przekroczyć 75% podstawy.

 

Wysokość emerytury będzie uzależniona od średniego uposażenia z dziesięciu kolejnych lat służby wraz z dodatkami stałymi i nagrodą roczną. Żołnierz i funkcjonariusz będą mogli sami zdecydować, który okres jest dla nich najbardziej korzystny jako podstawa wyliczenia świadczenia.

Kostecka Anna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32555 )
Array ( [docId] => 32555 )