Oskładkowanie przychodu za używanie służbowego auta do celów prywatnych

Kategoria: Składki ZUS
Data: 19-07-2013 r.

Przedsiębiorca, który wprowadził do regulaminu wynagradzania zapis pozwalający pracownikom na używanie służbowego auta do celów prywatnych, od takiego przychodu powinien naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne (interpretacja ZUS nr 659/2013 z 29 maja 2013r.).

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w stosunku do pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jaki pracownik otrzymuje w związku ze świadczeniem pracy.

 

Z podstawy wymiaru składek wyłączone jest wynagrodzenie za czas choroby oraz zasiłki, a także przychody wymienione w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Przedsiębiorca składający wniosek o interpretację do ZUS twierdził, że uzyskiwany przez pracowników przychód jest zwolniony z podstawy wymiaru składek na podstawie § 2 ust. 1 pkt 26 ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Zdaniem ZUS:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał taką argumentację za błędną. Przepis, na który powoływał się pracodawca, nie może zostać zastosowany, gdyż dotyczy on świadczeń niepieniężnych o charakterze materialnym (a więc takich, które nie stanowią ekwiwalentu w formie pieniężnej). Bezpłatne używanie służbowego auta do celów prywatnych nie stanowi przychodu, o którym mowa w tym przepisie, nie jest bowiem nabyciem artykułu, przedmiotu lub usługi, lecz polega jedynie na bezpłatnym korzystaniu z rzeczy będącej własnością pracodawcy.

W konsekwencji, oznacza to, że przedsiębiorca, który umożliwia używanie samochodu służbowego do celów prywatnych, od takiego przychodu powinien zaliczyć składki na ubezpieczenia społeczne.

Podstawa prawna: § 2 ust. 1 pkt 26 ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106 ze zm.)



Michał Jarosik
, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego




Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32780 )
Array ( [docId] => 32780 )