Zasiłek macierzyński dla zleceniobiorcy zgłasza się w ZUS RCA

Kategoria: Świadczenia ZUS
Autor: Bogdan Majkowski
Data: 26-08-2014 r.

Skorzystanie przez zleceniobiorczynię z prawa do zasiłku macierzyńskiego spowoduje zmianę w tytule do ubezpieczeń oraz w ich zakresie. Zleceniobiorcy pobierający zasiłek macierzyński podlegają bowiem obowiązkowo ubezpieczeniom z tytułu zasiłku, a nie umowy zlecenia. Umowa ta stanowi wówczas tytuł do dobrowolnych ubezpieczeń.

Zmianę tytułu zgłasza w ZUS płatnik składek, którym jest zleceniodawca, gdy to on wypłaca zasiłek macierzyński lub ZUS, jeśli to ta instytucja jest płatnikiem zasiłku. Zgłoszenia dokonuje się nie za pomocą druku ZUS ZUA, ale poprzez wykazanie takich osób w raporcie miesięcznym ZUS RCA z właściwym kodem tytułu ubezpieczenia, tj. zaczynającym się od cyfr 12 40.

 

Osoby pobierające zasiłek macierzyński podlegają z tego tytułu tylko ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Składki na te ubezpieczenia liczone są zaś od kwoty wypłacanego zasiłku macierzyńskiego i finansowane w całości z budżetu państwa.

1. możliwość: płatnikiem zasiłku macierzyńskiego jest ZUS – w takim przypadku zleceniodawca wykazuje zleceniobiorczynię w raporcie ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczenia właściwym dla zleceniobiorców (zaczynającym się od cyfr 04 11) oraz kodem świadczenia/przerwy 311 oznaczającym zasiłek macierzyński. W raporcie tym wykazuje też okres, za który zasiłek przysługuje, natomiast nie wypełnia pól dotyczących liczby dni oraz kwoty.

2. możliwość: płatnikiem zasiłku jest zleceniodawca – w takim przypadku oprócz raportu ZUS RSA, który wypełnia z zastosowaniem podanych wyżej kodów, powinien on też wypełnić raport ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia właściwym dla osób pobierających zasiłek macierzyński, tj. zaczynającym się od cyfr 12 40, w którym wykaże składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od kwoty wypłaconego zasiłku. Przypomnijmy, że składki te są jedynie wykazywane, natomiast opłacane z budżetu państwa.

Przykład:

Z dniem 1 września 2014 r. zleceniobiorczyni został przyznany zasiłek macierzyński w kwocie 2.567 zł, którego płatnikiem będzie zleceniodawca. Osoba ta nie wyraziła chęci do objęcia ubezpieczeniami dobrowolnymi z tytułu umowy zlecenia. Za wrzesień zleceniobiorczyni powinna więc być wykazana w dwóch raportach imiennych, tj.:

  • w raporcie ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się od cyfr 12 40, w którym zleceniodawca wykaże składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od kwoty 2.567 zł,
  • w raporcie ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczenia zaczynającym się od cyfr 04 11 oraz kodem świadczenia/przerwy 311, gdzie w polu dotyczącym okresu zleceniodawca wpisze od 01.09.2014 do 30.09.2014, w polu liczba dni zasiłkowych/liczba wypłat wprowadzi 30, a w polu kwota poda kwotę wypłaconego zasiłku (2.567 zł).

Takie same raporty muszą być składane za każdy pełny miesiąc kalendarzowy pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Raport ZUS RCA składa również zleceniodawca nieuprawniony do wypłaty świadczeń chorobowych w sytuacji, jeśli w danym miesiącu zleceniobiorczyni otrzymała jakieś wypłaty podlegające oskładkowaniu. Najczęściej sytuacja taka występuje wówczas, gdy pobieranie zasiłku macierzyńskiego rozpoczyna się lub kończy w trakcie miesiąca kalendarzowego. Oprócz raportu ZUS RSA z kodem tytułu do ubezpieczeń zaczynającym się od cyfr 04 11 składamy wówczas raport ZUS RCA z tym samym kodem tytułu do ubezpieczeń, w którym rozliczamy składki od wypłat dokonanych z tytułu zlecenia.

Dodatkowy raport ZUS RCA w takiej sytuacji musi też złożyć zleceniodawca uprawniony do wypłaty świadczeń chorobowych. W jednym raporcie ZUS RCA z kodem tytułu do ubezpieczeń zaczynającym się od cyfr 12 40 wykazuje wówczas składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od wypłaconego zasiłku macierzyńskiego. Natomiast w drugim raporcie ZUS RCA z kodem tytułu do ubezpieczeń zaczynającym się od cyfr 04 11 rozlicza składki od wypłat dokonanych z tytułu zlecenia.

Bogdan Majkowski, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35591 )
Array ( [docId] => 35591 )