Jak liczyć podstawę ekwiwalentu za urlop

Autor: Bogdan Majkowski
Data: 20-06-2016 r.

Przez cały okres brany pod uwagę przy obliczaniu podstawy ekwiwalentu (3 lub 12 miesięcy poprzedzających ustanie stosunku pracy) lub przez okres krótszy, ale obejmujący pełen albo pełne miesiące kalendarzowe, pracownik może nie otrzymać składników zmiennych uwzględnianych w tej podstawie. W takim przypadku do obliczeń przyjmujemy najbliższe miesiące, w których składniki takie zostały wypłacone.

Zasadę tę najczęściej stosujemy, w sytuacji gdy pracownik przebywał przez pełen lub pełne miesiące kalendarzowe na zwolnieniu lekarskim albo na urlopie bezpłatnym, macierzyńskim lub wychowawczym.

 

Możemy spotkać się z sytuacją, że prawo do ekwiwalentu za urlop nabędzie pracownik, który niedawno podjął zatrudnienie i tym samym nie przepracował wymaganych trzech albo dwunastu miesięcy. W takim przypadku do obliczeń przyjmuje się składniki zmienne wypłacone za okres faktycznie przepracowany (§ 11 ust. 2 w związku z § 16 ust. 3 oraz § 17 ust. 2 rozporządzenia urlopowego).

Przykład:

Na mocy porozumienia stron 30 czerwca 2016 r. uległ rozwiązaniu stosunek pracy pracownika, który podjął pracę w tym zakładzie z 1 kwietnia br. Osoba ta nabyła prawo do ekwiwalentu za kilka dni niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego. Na pobory pracownika składa się m.in. regulaminowa premia miesięczna w wysokości od 20% do 50% wynagrodzenia zasadniczego, która wypłacona została mu w kwietniu w kwocie 654,32 zł i w maju w kwocie 456,70 zł. Do podstawy ekwiwalentu za urlop pracodawca przyjął premię miesięczną w wysokości 555,51 zł, według następującego wyliczenia: (654,32 zł + 456,70 zł) : 2 = 1.111,02 zł : 2 = 555,51 zł.

Bogdan Majkowski, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39141 )
Array ( [docId] => 39141 )