Dopłaty z ZFŚS - bez względu na rodzaj umowy o pracę, wymiar etatu i staż

Data: 22-05-2013 r.

Zdarza się, że w regulaminach ZFŚS znajdują się zapisy przyznające prawo do korzystania ze środków funduszu tylko osobom zatrudnionym na podstawie umów o pracę na czas nieokreślony. Jest to nieprawidłowy zapis, ponieważ art. 2 ustawy o ZFŚS umożliwia dopłaty pracownikom, bez uzależniania tego prawa od rodzaju umowy łączącej ich z pracodawcą.

Przypomnijmy, że w myśl art. 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, zwanej dalej k.p. pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Jednocześnie kp., w art. 25, wyjaśnia, że umowa o pracę może być zawarta na czas nieokreślony, na czas określony, na czas wykonania określonej pracy i na okres próbny. Do umów na czas określony zaliczamy także tzw. umowę na zastępstwo. Każda z tych umów uprawnia więc do korzystania ze środków ZFŚS – oczywiście, jeśli pracownik spełnia pozostałe warunki.

Przykład:

W regulaminie ZFŚS pracodawca umieścił zapis informujący o tym, że prawo do korzystania ze środków funduszu mają tylko pracownicy zatrudnieni na podstawie umów o pracę na czas nieokreślony. Zapis ten – mimo wyrażenia na niego zgody przez przedstawiciela załogi – powinien być jak najszybciej usunięty, ponieważ jest sprzeczny z ustawą o funduszu socjalnym, a także przepisami antydyskryminacyjnymi (wynikającymi z art. 183ak.p.).

 

Kolejnym z zapisów pojawiających się w regulaminach ZFŚS niezgodnych z przepisami jest zapis informujący o tym, że pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy przysługują odpowiednio mniejsze dopłaty niż pracownikom pełnoetatowym. Ich wysokość najczęściej jest ustalana proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy obowiązującego daną osobę. Tymczasem żaden przepis ustawy o funduszu socjalnym nie pozwala na uzależnienie wysokości dofinansowania od wymiaru czasu pracy. Zastrzeżenie takie nie powinno się więc znaleźć w regulaminie ZFŚS, a jeżeli już się znalazło, to powinno być jak najszybciej usunięte.

Podobnie sytuacja przedstawia się z zapisami informującymi o tym, że pracownik nabywa prawo do świadczeń z ZFŚS dopiero po przepracowaniu u pracodawcy określonego czasu, np. pół roku. Tego rodzaju ograniczenia są także niezgodne z prawem i nie możemy ich umieszczać w regulaminie. Możliwość skorzystania z dofinansowań nie może być uzależniona ani od stażu zakładowego, ani od stażu ogólnego.Przysługuje , po spełnieniu pozostałych warunków, już od pierwszego dnia zatrudnienia. Pracownik zatrudniony w dwóch firmach ma prawo do korzystania ze świadczeń z każdego z funduszy.

Następnym błędem popełnianym przez pracodawców podczas tworzenia regulaminów ZFŚS jest umieszczanie w nich zapisów pozbawiających prawa do korzystania ze środków funduszu pracowników, którzy w danym roku kalendarzowym otrzymali już dofinansowanie z ZFŚS z tytułu zatrudnienia u innego pracodawcy. Ustawa o funduszu socjalnym nie pozwala na wprowadzenie tego rodzaju ograniczenia. Jeżeli pracownik jest zatrudniony u kilku pracodawców, ma prawo do skorzystania ze środków ZFŚS u każdego z nich – oczywiście, jeśli tworzą oni fundusz oraz jeśli pracownik spełnia wymagane warunki.


Tagi: zfśs

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33078 )
Array ( [docId] => 33078 )