Po urlopie rodzicielskim składki na FP można nie płacić przez 3 lata

Kategoria: Składki ZUS
Data: 19-07-2013 r.

Pracodawcy, którzy zatrudniają osoby powracające z urlopu rodzicielskiego mogą skorzystać z ulgi w opłacaniu składek na Fundusz Pracy. Przysługuje ona przez okres 36 miesięcy od miesiąca następującego po powrocie pracownika z tego urlopu.

Od 17 czerwca 2013 r. w zmienionym brzmieniu obowiązuje art. 104a ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zgodnie z tym przepisem pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne nie opłacają składek na FP za zatrudnionych pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego.

Wobec tego obecnie również po powrocie z urlopu rodzicielskiego płatnik składek nie ma obowiązku opłacania za pracownika składki na FP.

Zwolnienie z opłacania składek na FP przysługuje w okresie 36 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po powrocie z urlopu rodzicielskiego. Analogiczne zwolnienie dotyczy opłacania składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Przykład:

Pracownik będzie przebywał na urlopie rodzicielskim do 8 stycznia 2014 r. a od 9 stycznia 2014 r. powróci do pracy. Składka na FP za miesiąc styczeń 2014 r. powinna być jeszcze za pracownika opłacona. Za luty i kolejne miesiące płatnik będzie już zwolniony z opłacania składki na FP.

Składkę na FP opłaca się za pracowników, którzy obowiązkowo podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym i podstawa wymiaru składek w przeliczeniu na okres miesiąca jest równa co najmniej minimalnemu wynagrodzeniu (od 1 stycznia 2013 r. - 1.600 zł).

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32781 )
Array ( [docId] => 32781 )