Czy wypadek na chodniku przed firmą to też wypadek przy pracy?

Autor: Sebastian Kryczka
Data: 29-12-2022 r.

Choć zagadnienie wypadków przy pracy zostało szeroko omówione w literaturze przedmiotu, nadal budzi wątpliwości. Temat wraca szczególnie zimą, kiedy na nieodpowiednio odśnieżonych, bądź oblodzonych chodnikach łatwo o wypadek. Przyjrzyjmy się sytuacji, gdy pracownik ulegnie wypadkowi przed firmą w której pracuje. Czy takie zdarzenie można uznać za wypadek przy pracy? 

Chodzi o sytuację, gdy do wypadku dojdzie nie w drodze do pracy - jak wiemy szczególnie zimą droga ta może obfitować w rozliczne przygody, niezależnie czy to na oblodzonych drogach i chodnikach, czy w komunikacji miejskiej. Jak już uda się dotrzeć do firmy, to po przekroczeniu jej bram ale jeszcze nie na terenie zakładu pracy, także może dojść do nieprzewidzianych upadków. Takim miejscem może być firmowy parking, wewnątrzzakładowa droga, czy chodnik wiodący do wejścia. 

 

Niewątpliwie, jeśli pracownik poślizgnie się i upadnie, w wyniku czego dojdzie do urazu, takie zdarzenie będzie można nazwać wypadkiem. Problematyczne jest jednak zakwalifikowanie go do kategorii wypadków przy pracy, czy może jeszcze powinniśmy mówić w tym przypadku o wypadku w drodze do pracy. Kłopoty z odpowiednią interpretacją tego zdarzenia wynikają z tego, że w przepisach nie ma jasno określonego początku i końca drogi do pracy i z pracy.

Należy przyjąć, że droga zaczyna się z chwilą opuszczenia przez pracownika jego mieszkania czy domu, a koniec drogi do pracy następuje gdy przekroczy granice terenu należącego do zakładu pracy. Kluczowe dla rozwiązania tego problemu jest więc ustalenie miejsca zdarzenia. 

Ważne: Jeśli do wypadku doszło na terenie zakładu pracy, choć jeszcze nie w budynku, tylko przed nim, to biorąc pod uwagę konkretne okoliczności danego zdarzenia można odnaleźć podstawy by zakwalifikować wypadek jako wypadek przy pracy. 

Trzeba bowiem pamiętać, że pracodawca ma obowiązek zagwarantować bezpieczne warunki pracy, który rozciąga się nie tylko na wnętrze nieruchomości, lecz także na cały teren, na którym pracodawca “sprawuje władztwo. Dotyczy to więc również niezabudowanej części zakładu pracy, po której pracownicy się przemieszczają. Tam także powinny panować bezpieczne dla nich warunki. 

Sebastian Kryczka prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42523 )
Array ( [docId] => 42523 )