Wykorzystanie prądów morskich do produkcji energii

Kategoria: Energetyka
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 26-08-2012 r.

Energia prądów morskich i związana z nimi moc, która wynika z przemieszczania się gigantycznych mas wody stanowi doskonałe źródło do produkcji nośników energetycznych. Ten segment - o ogromnym potencjale, przewyższającym możliwości wodnej energetyki śródlądowej – jest jednak wykorzystywany w znikomym stopniu.

Główny problem polega tutaj na zastosowaniu odpowiedniej technologii, która – z racji umiejscowienia głęboko w morskich akwenach – jest obarczona wieloma czynnikami ryzyka. Oprócz kłopotów natury technicznej, pojawiają się także obawy o zbyt dużą ingerencję w środowisko naturalne, co mogłoby się zakończyć katastrofalnymi w skutkach zmianami.

Chodzi m.in. o możliwość zaburzenia równowagi w środowisku wodnym i – trudne do oszacowania – następstwa dla obecnej równowagi klimatycznej na Ziemi. Niewykluczone, że zachwianie naturalnej cyrkulacji prądów morskich okazałoby się procesem zbyt kosztownym z punktu widzenia ingerencji w naturę w stosunku do możliwych korzyści.

Oczywiście, oprócz prądów możliwa jest także do wykorzystania energia pływów i falowania mórz. W tym przypadku – choć potencjał energetyczny wypada zdecydowanie słabiej (na korzyść prądów) – to jednak działają już siłownie wykorzystujące ten rodzaj energii.

Jednak i tutaj pojawiają się pewne problemy, wynikające z natury dużych akwenów morskich. Chodzi o zmienność warunków pogodowych i tym samym wysokość oraz natężenie fal, które – w ekstremalnych warunkach – niekorzystnie wpływają na funkcjonowanie elektrowni, zaburzając ich pracę.

 

W zależności od przyjętej technologii, fale morskie mogą na kilka sposobów wprawiać turbiny prądotwórcze w ruch. Jedną z możliwości jest np. umiejscowienie nieruchomego zbiornika, do którego wlewają się fale. Następnie woda wypływająca ze zbiornika uruchamia turbiny. Inna opcja to wykorzystanie nacisku fal, które – wypychając powietrze – uruchamiają działanie agregatów prądotwórczych.


Zobacz także:

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 41446 )
Array ( [docId] => 41446 )