Zabezpieczenia elektrowni jądrowych

Kategoria: Energetyka
Autor: Czapla Agata
Data: 11-05-2012 r.

Powstawanie nowych, ale też utrzymywanie już istniejących elektrowni jądrowych budzi wiele kontrowersji ze względu na ochronę środowiska. Z uwagi na drastyczne w skutkach niebezpieczeństwo, sprawą nadrzędną staje się odpowiednie zabezpieczenie tych miejsc.

Projektowanie i budowa elektrowni jądrowej

Główne zasady związane z bezpieczeństwem elektrowni jądrowej to odpowiednie zaprojektowanie i budowa tych obiektów. Rozwiązania techniczne zaproponowane w projekcie elektrowni jądrowej powinny być już wcześniej sprawdzone. Ważne jest także, aby projektujący pamiętali, że z tak niebezpieczną maszyną pracuje człowiek i mogą wynikać z tego powodu różne błędy i je także należy mieć na uwadze.

Jak wiadomo, pracownicy elektrowni atomowych są narażeni na promieniowanie, co nie jest obojętne dla zdrowia. Twórcy starają się jak najkorzystniej zmniejszyć ilość promieniowania na tak małą jak jest to rozsądnie osiągalne. W samej budowie reaktora używane są tak zwane pręty zabezpieczające. Ich zadaniem jest całkowite przerwanie reakcji łańcuchowej w sytuacji awaryjnej.

Kontrola na każdym etapie

W reaktorze obecne są także kanały chłodzące, którymi płynie woda – dla utrzymania odpowiedniej temperatury. Są też kanały badawcze, służące do kontrolowania poziomu danych substancji i procesów. Z uwagi na możliwość uszkodzenia wszelkie te układy są powielane dwu- a nawet trzykrotnie.

Oczywiście takie elektrownie powstają w specjalnie przygotowanych do tego miejscach, z dala od aglomeracji miejskich i użyteczności publicznej. Obecnie uznaje się, że elektrownie jądrowe mogą być przyczyną najgorszych z możliwych szkód, dlatego też dokłada się wszelkich możliwych starań, aby do tego nie dopuścić.

Czapla Agata

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 41401 )
Array ( [docId] => 41401 )