Inwestowanie w towary dla początkujących – jak zacząć?

Kategoria: Giełda
Autor: Artykuł sponsorowany
Data: 08-03-2024 r.

Czy wiesz, że na rynku towarów i surowców możesz inwestować w produkty, który widzisz na co dzień na sklepowych półkach? Ta grupa aktywów tworzy ogromny sektor, którego wartość w 2022 roku wynosiła aż 520 mld złotych. Dowiedz się, co musisz wiedzieć o handlu towarami, aby rozpocząć swoją przygodę jako inwestujący w złoto, gaz ziemny, cukier lub… sok pomarańczowy.

Czym są towary?

Współcześnie mianem towarów (commodities) określa się produkty gotowe oraz surowce, wykorzystywane w działalności człowieka. Do towarów najogólniej można zaliczyć wszystko, co jest wytwarzane przez człowieka, uprawiane lub wydobywane.

Zazwyczaj towary dzieli się na cztery grupy. Towary miękkie (soft commodities) to:

  • towary rolnicze;

  • zwierzęta gospodarskie i mięso.

Natomiast towary twarde (hard commodities) to:

  • towary energetyczne;

  • metale, w tym metale szlachetne.

W jakie towary inwestuje się najczęściej? W tej grupie znajdują się metale szlachetne, ropa naftowa, benzyna, pszenica, bydło i cukier.

Co wpływa na cenę towarów?

Towary to bardzo różnorodna grupa aktywów inwestycyjnych, na których cenę wpływa wiele zmiennych. Oczywiście, jak na każdym rynku – cena kształtowana jest w grze popytu i podaży. Jeśli podaż towaru jest niska w stosunku do popytu, ceny rosną. I odwrotnie, jeśli podaż jest wysoka, a popyt niski, ceny spadają. W ten sposób rynek osiąga równowagę.

Czynniki, które mają wpływ na podaż na rynku to w szczególności:

  1. Koszt magazynowania

Istotny jest w szczególności koszt magazynowania i transportu. Te wydatki mogą ulegać znacznym wahaniom zwłaszcza w przypadku towarów łatwo psujących się.

  1. Warunki klimatyczne

Wśród fundamentalnych czynników należy też wymienić pogodę. Takie zjawiska jak susze, powodzie i huragany przyczyniają się do szybkiego wzrostu cen towarów, a zwłaszcza produktów rolnych.

  1. Czynniki finansowe

Poza powyższymi zjawiskami, na ceny towarów wpływają wahania kursów walut, inflacja i stopy procentowe oraz regulacje rządowe, takie jak taryfy celne lub umowy handlowe.

  1. Sytuacja międzynarodowa

Na skalę międzynarodową istotna jest stabilność gospodarcza i geopolityczna. Niepokoje polityczne, konflikty i sankcje mogą prowadzić do mniejszej produkcji danego aktywa lub zakłócić łańcuchy dostaw, przez co jego podaż może spaść, co – przy innych czynnikach niezmienionych – podniesie ceny.

Jak zacząć inwestować w towary?

Przed podjęciem każdej decyzji inwestycyjnej niezbędne jest określenie swoich możliwości finansowych. Osoba zainteresowana handlem towarami powinna być świadoma wysokiego ryzyka oraz możliwości utraty zainwestowanych środków pieniężnych.

W towary można inwestować krótkoterminowo lub długoterminowo. Inwestowanie krótkoterminowe polega na szybkim zakupie i równie szybkiej sprzedaży towarów (tj. Instrumentów finansowych których aktywami bazowymi są towary). Inwestor stosujący tę strategię może osiągać zyski z wahań cen towarów.

Jednak należy pamiętać, że nie ma gwarancji zysku. Inwestycje na rynku to nie lokata bankowa – nawet zwrot nominalnej zainwestowanej sumy nie jest gwarantowany. 

Z kolei inwestowanie długoterminowe zakłada zakup aktywów i trzymanie ich przez dłuższy czas, do momentu uzyskania najbardziej atrakcyjnego momentu na sprzedaż.

Inwestowanie samodzielne lub z brokerem

Inwestować w towary można samodzielnie, dokonując zakupu aktywa bezpośrednio u sprzedawcy. Jednak jest to opcja mało wygodna, zarezerwowana raczej dla przedsiębiorców, którzy kupują towary i surowce wykorzystywane przez nich w działalności.

Zdecydowanie popularniejszym rozwiązaniem jest handel za pośrednictwem brokerów. Wówczas inwestorzy działają tylko na instrumentach finansowych, a zysk lub strata jest skutkiem zmian różnic cenowych między kontraktem a ceną danego towaru na giełdzie. Można zatem powiedzieć że przedmiotem inwestycji nie jest sam towar a ekspozycja na jego cenę. Nie następuje transfer kapitału, a transfer ryzyka.

Pierwszy krok — rachunek inwestycyjny

Do handlu towarami bez nabywania ich w fizycznej postaci potrzebny jest otwarty rachunek inwestycyjny u wybranego brokera. Chociaż warto zaznaczyć, że w grupie inwestorów z aktywnym kontem maklerskim są też przedsiębiorcy, którzy handlują towarami z opcją fizycznej dostawy.

Bez względu na finalny charakter transakcji, wybierając brokera warto zwrócić uwagę na:

  • wartość minimalnego depozytu;

  • stawki opłat za umowy inwestycyjne;

  • ofertę dostępnych aktywów;

  • ocenę bezpieczeństwa;

  • jakość i sposób obsługi klientów.

Sposoby inwestowania w towary dla początkujących

Wśród najczęściej wybieranych opcji inwestycyjnych są kontrakty futures i forward, a także opcje. Handlowanie towarami poprzez kontrakty futures i forward polega na zawieraniu transakcji, która jest realizowana w przyszłości. Inwestor określa, ile danego towaru chce kupić, kiedy i w jakiej cenie. Gdy nadchodzi wytypowany dzień, inwestor jest zobowiązany do sfinalizowania transakcji. Opcje działają na zbliżonych zasadach, ale w ich przypadku inwestor nie musi realizować zaplanowanej transakcji. Opcje są zatem instrumentem niesymetrycznym – nabywca ma prawo, a nie obowiązek zrealizować transakcję. Kosztem owego prawa jest tzw. premia opcyjna.

W towary można inwestować również za pomocą kontraktów CFD, ETF-ów, akcji towarowych i funduszy inwestycyjnych.

Zalety inwestowania w towary

Inwestowanie w towary to popularny sposób na dywersyfikację portfela, ale nie jest to jedyna korzyść, która przyciąga inwestorów.

Towary i surowce charakteryzuje niski stopień zależności od innych aktywów. Na ceny akcji lub obligacji wpływają zmiany na rynku finansowym, które w przypadku towarów mogą być czasem bez znaczenia. Niski stopień zależności od innych aktywów (niska korelacja stóp zwrotu) pozwala lepiej dywersyfikować portfel i przygotować się na różne scenariusze.

Jako aktywa zwiększające różnorodność w portfelu inwestycyjnym, mają znaczenie również w kontekście ochrony przed skutkami inflacji. Wartość wielu towarów ma tendencję wzrostową w okresie inflacji. Co więcej, ich cena może podnosić się w momentach niepewności geopolitycznych, więc stanowią zabezpieczenie w czasie potencjalnego kryzysu.

Niektóre surowce mogą generować wysokie zwroty w krótkim okresie czasu, co przyciąga inwestorów poszukujących krótkoterminowych możliwości zysku. Na potencjał szybkiego zarobku wpływa również postępującą globalizacja i rozwój gospodarek wschodzących.

Ryzyka związane z inwestowaniem w towary

Z inwestowaniem w towary są związane potencjalne zagrożenia, których powinien być świadomy każdy inwestor. Rynek towarów i surowców cechuje spekulacyjny charakter handlu z niepewnym rezultatem, większa niestabilność w porównaniu do alternatywnych form inwestowania oraz brak stałego dochodu.

Inwestowanie w towary może być wyzywaniem dla początkującego inwestora. Wynik inwestycji zależy od wielu czynników, których zmiany bywają gwałtowne i trudne do przewidzenia, co zwiększa ryzyko strat dla inwestorów.

Na wyższe ryzyko wpływa również efekt dźwigni finansowej. Niewielkie ruchy cen towarów mogą prowadzić do dużych strat dla inwestorów, ponieważ są one mnożone przez używany depozyt.

W przeciwieństwie do innych form inwestycji, takich jak obligacje czy nieruchomości, inwestowanie w towary zwykle nie generuje stałego dochodu w postaci np. dywidendy. Jest to istotne ograniczenie dla inwestorów, którzy oczekują regularnych wpływów z ich inwestycji.

Czy towary są dobrą inwestycją dla początkujących inwestorów?

Z jednej strony rynek towarów i surowców charakteryzuje się wysoką zmiennością cen oraz złożonością związaną z różnymi czynnikami, takimi jak podaż, popyt, warunki pogodowe czy polityka rządowa. Z drugiej strony aktywa dostępne na rynku towarów, takie jak złoto czy produkty rolne są uważane za relatywnie bezpieczne inwestycje („bezpieczne przystanie”), ponieważ zapewniają ochronę przed skutkami inflacji.

Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej zawsze ważne jest dokładne zrozumienie ryzyka. Tego, z czym wiąże się inwestowanie w towary, możesz dowiedzieć się od ekspertów, dzielących się wiedzą w Ava Trade School. To darmowa platforma e-learningowa, gdzie dostępne jest mnóstwo wiedzy na temat skutecznego inwestowania na różnych rynkach.

Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniania w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.

Artykuł sponsorowany

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 43164 )
Array ( [docId] => 43164 )